Piotrek Dobra Rada, odc. 88 – badanie HBR co po pandemii

Dzisiaj druga część wyników badania Harvard Business Review na temat pracy zdalnej. Przewijają się tacy rozmówcy jak Liz Burow z WeWork i Ryan Smith z Qualtrics. Omawiam to, jak połączyć docelowo pracę zdalną z pracą biurową i jakie są 4 sposoby na wdrożenie pracy hybrydowej po zakończeniu pandemii. Pojawiają się pytania związane z podziałami klasowymi i tworzeniem nowych warstw społecznych oraz koncepcje nowych stanowisk pracy

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 88. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat wyników badania (tym razem będzie to druga część tych wyników), które zostały przeprowadzone przez Harvard Business Review. Badanie oczywiście dotyczy pracy zdalnej.

Pytanie jest takie – co się stanie, jeżeli połączymy pracę zdalną i pracę stacjonarną? Czy uda nam się stworzyć najlepszą rzecz na świecie czy też uda nam się stworzyć najgorszą rzeczą na świecie? Badacze podkreślają, że kombinacja pracy wirtualnej i pracy biurowej, tak jak ona dzisiaj funkcjonuje i połączenie tego i zostawienie tego na stałe, może spowodować stworzenie małego potworka. Bo wyobraźcie sobie, że część osób będzie mogło pracować stacjonarnie. Część osób będzie pracowało zdalnie. Natomiast praca stacjonarna będzie związana z ograniczeniami i minimalizacją ryzyka zakażenia koronawirusem – czyli na przykład:

  • będą obowiązkowe maseczki
  • będą zamknięte salki konferencyjne i kawiarenki, które znajdują się w biurach

Takie wymagania prawdopodobnie okaleczą w ogóle komunikację face-to-face. A to jest przecież powód powrotu do biura – żeby ludzie mogli ze sobą rozmawiać, bez krzyczenia. 70% i więcej pracowników wskazuje na to, że woli pracować z domu, niż z tak przearanżowanego biura, z obowiązkiem noszenia maseczek.

Liz Barow, to jest wiceprezes w firmie WeWork, jest to firma, która dostarcza coworki, wierzy że w firmach pojawi się stanowisko pod tytułem dyrektor do spraw pracy zdalnej.

Ryan Smith, z kolei jest to prezes Qualtrics, jest to firma softwareowa, obecnie należącą do SAPa, wierzy, że firmy nie powinny traktować tej pracy zdalnej (tak jak dzisiaj istnieje) jako sytuacji tymczasowej. Ale mówi, że ponieważ nikt nie ma gotowego manuala do tego, jak postępować w takiej sytuacji, to każda z firm musi taki manual stworzyć samodzielnie dla siebie.

Natomiast co będzie po pandemii? Ponieważ my już teraz obserwujemy, że ludzie dostosowują się do tego, że umieją jednak pracować zdalnie i badani pracownicy chcieliby wrócić do pracy w biurze. Ale chcieliby wrócić bez maseczek do twarzy, otwartymi z salkami konferencyjnymi, z otwartymi kawiarenkami i możliwością rozmowy przy tej kawie. I firmy, które planują takie rozwiązania, już na okres po pandemii, podchodzą do tego pomysłu na 4 różne sposoby:

  • przede wszystkim pierwszy to jest taki, że biuro będzie tylko i wyłącznie dodatkiem do pracy wirtualnej. I nie będzie to miejsce defaultowe do tego, żeby z tego miejsca defaultowo pracować
  • po drugie będzie położony większy nacisk na podnoszenie kompetencji związanych z komunikacją – tak, żeby nigdy więcej nie padło stwierdzenie “przecież to oczywiste”, “przecież to wiadomo”, “przecież tak zawsze działało”, “trzeba się było domyślić”.
  • należy – po trzecie – zwrócić uwagę na to, że proporcje i równouprawnienie będą miały olbrzymie znaczenie. Ponieważ wyobraźcie sobie sytuację, że mamy pracowników wirtualnych i mamy takich pracowników, którzy przychodzą zazwyczaj do biura. Jeżeli ci biurowi pracownicy będą mogli spędzać czas na nieformalnych rozmowach ze swoimi przełożonymi, może się okazać, że stworzy się klasa niższa. I tą klasą niższą będą pracownicy wirtualni, ponieważ oni nie będą mieli okazji na zbudowanie tak mocnych, nieformalnych relacje ze swoimi przełożonymi
  • dodatkowo należy wspierać tworzenie nowych rutyn, ale tych rutyn związanych zarówno z pracą wirtualną jak i pracą stacjonarną. Te rutyny trzeba stworzyć na nowo. Równocześnie należy rozmawiać na temat (jak mówił klasyk) plusów dodatnich i plusów ujemnych – tych, które są związane z oboma modelami. I należy rozmawiać właśnie o tych wadach i zaletach obu modeli w bardzo otwarty sposób. Tak, że komunikacja jest kluczem do tego, żeby poradzić sobie z pracą zdalną, w przyszłości, po zakończeniu pandemii.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie 

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Y1VTK73EZpE 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Link do podcastu  https://pod.fo/e/24270 

Harvard Business Review https://hbr.org/2020/07/the-implications-of-working-without-an-office 

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP