W jubileuszowym, 100. odcinku Piotrka Dobrej Rady, krótka synteza tego, o czym mówiłem przez ostatnie 5 miesięcy. Omawiam kompleksowe przewodniki opracowane przez takie firmy jak Basecamp, GitLab czy Zapier. Podrzucam pomysły na lepsze budowanie relacji w pracy grupowej. Są praktyczne checklisty do urządzenia biura w domu czy przeprowadzenia wideokonferencji. Nie mogło zabraknąć odwołania do Slacka. A jak komuś mało, dzielę się listą 400 narzędzi informatycznych i 300 podcastów, kanałów wideo czy repozytoriów, które traktują o pracy zdalnej. A wszystko po to, abyście nie zatęsknili za waszym stacjonarnym miejscem pracy. Linki w komentarzach lub na https://piotr-konopka.pl/2020/08/18/pdr100
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 100 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj postaram się zebrać w całość to wszystko, o czym mówiłem przez ostatnich 99 odcinków.
Żeby zacząć to podsumowanie, przejrzałem kilkanaście stron, które były polecane przez wielu użytkowników Internetu i trafiłem na kilka przewodników, które zbierają w jednym miejscu bardzo teoretyczną i bardzo praktyczną wiedzę na temat tego, jak należy wdrażać pracę zdalną.
Przede wszystkim powinniście przeczytać manuale, które przygotowały 3, dosyć duże, znane firmy czyli Zapier, GitLab i BaseCamp. Linki znajdziecie w opisie pod filmem, na dole. Dodatkowo znalazłem dwa dokumenty, które są przygotowane przez firmę Twist i drugą firmę – Capiche. Te 5 materiałów są zbiorem doświadczeń, które istnieją w mniejszych i większych firmach. Jest to punkt widzenia zarówno szeregowego pracownika, jak i kadry zarządzającej. Opisane są kwestie związane z wdrożeniem kultury organizacyjnej, czy z doborem narzędzi. Także te wszystkie 100 dni i te 100 odcinków, które do dzisiaj wyprodukowałem w postaci Piotrka Dobrej Rady, możecie znaleźć właśnie w kompendiach przygotowanych przez te firmy. Bo pamiętajcie o tym, że dobre wdrożenie pracy zdalnej to jest wdrożenie kultury organizacyjnej, przygotowanie odpowiednich procesów i procedur, a na końcu wskazanie narzędzi. A to wszystko musi być podbudowane odpowiednim mindsetem ludzi, którzy są w to zaangażowani.
Jeżeli chodzi o manuale – to 5 zostało wymienionych.
Natomiast czasami ta praca zdalna nie powinna być tak odhumanizowana i odizolowana od zespołu, że należy wprowadzić pewien element rozrywki. Warto, żebyście sprawdzili, jak działa na przykład Netflixparty.com. Jest to możliwość wspólnego oglądania i komentowania filmów na Netflixie. Jest to wtyczka do Chrome. Tak, że pobawcie się tym i zobaczcie, jak to wygląda i czy (być może) nie warto udostępnić Netfliksa dla wszystkich swoich pracowników, tak żeby budowali relacje, żeby nie czuli się odizolowani czy osamotnieni. Podobnie można przetestować na przykład takie narzędzia jak Focusmate czy Tandem – linki do nich również znajdziecie pod spodem, pod filmem.
Znalazłem również dwie checklisty. Jedna z tych checklist jest to checklista związana ze sprawnym wykorzystywaniem Zooma do wideokonferencji. Ponieważ, tak jak pamiętacie, kilka odcinków było poświęconych syndromowi zmęczenia poprzez wideokonferencje. Ponieważ nasz mózg działa tak a nie inaczej i bywając na telekonferencjach, gdzie jednym okiem widzimy siebie, a drugim okiem widzimy naszych wpółrozmówców, to to bardzo męczy mózg. I warto do takich wideokonferencji przygotować się lepiej. Także pojawi się pod spodem link do narzędzia, do checklisty, tak żeby te wideokonferencje były sprawniejsze.
Drugą checklistą jest to checklista przygotowana przez jedną freelancerkę – Annie Maguire. Ona przygotowała taki materiał na temat opracowania miejsca pracy w taki sposób, żeby ono było przyjazne dla was i żeby wam dobrze się pracowało. Bo co jest ważnego w pracy zdalnej? W pracy zdalnej ważnego jest to, żebyście nigdy nie zatęsknili za biurem i żeby wasze biuro w waszym domu, czy w tym miejscu, w którym pracujecie, spełniało wszystkie wasze potrzeby. Żebyście tu się czuli dobrze
Wielu z moich kolegów, wielu z moich znajomych korzysta z takiego narzędzia o nazwie Slack. Znalazłem dziesięć przykazań, które pozwolą wam tego Slacka wykorzystać w o wiele lepszy sposób. Link jest tutaj, na dole – na portalu buffer.com. Możecie znaleźć właśnie te narzędzia, te porady związane ze Slackiem
I na sam koniec – ponieważ narzędzia to jest tylko wynikowa tego, jakie procesy wdrożymy u siebie w firmie i jak będzie wyglądał mindset i nastawienie pracowników do wdrożenia pracy zdalnej, to na samym końcu są jednak narzędzia. Znalazłem listę 400 narzędzi, które pomogą wam w tej pracy zdalnej i one znajdują się na takim portalu collaborationsuperpowers.com. Link oczywiście pod spodem. Dodatkowo jest tam około 300 podcastów, 300 kanałów video, książek, i innego rodzaju materiałów edukacyjnych, związanych właśnie z wykorzystaniem pracy zdalnej w życiu codziennym. Tak, że jeżeli brakuje wam wiedzy w Piotrku Dobrej Radzie – skorzystajcie z tych materiałów, które wam przygotowałem i dla was znalazłem.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.
I mam nadzieję, że kolejnych 100 odcinków również szybko nam upłynie.
Na razie.
Przewodnik do pracy zdalnej 1 https://twist.com/remote-work-guides/remote-management
Przewodnik do pracy zdalnej 2 https://capiche.com/e/remote-work-guide
Przewodnik do pracy zdalnej 3 https://zapier.com/learn/remote-work/
Przewodnik do pracy zdalnej 4 https://about.gitlab.com/handbook/communication/
Przewodnik do pracy zdalnej 5 https://basecamp.com/handbook/10-how-we-work
Relacje 1 https://www.netflixparty.com/
Relacje 2 https://www.focusmate.com/
Relacje 3 https://tandem.chat/
Checklista 2 https://anniemaguire.com/how-to-survive-working-from-home-or-remote-work-tips-from-a-freelancer/
10 przykazań o Slacku https://buffer.com/resources/slack-agreements/
400 narzedzi i 300 innych źródeł o pracy zdalnej https://www.collaborationsuperpowers.com/tools/
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345
Spotify