Piotrek Dobra Rada, odc. 101 – telemedycyna, rozwody i małżeństwa

W 101. odcinku Piotrka Dobrej Rady mówię o 3 rzeczach, które są trochę luźniej związane z pracą zdalną – mówię o telemedycynie, rozwodach czy mediacjach i małżeństwach przez Zooma. Jaki wpływ ma praca zdalna bądź pandemia na te obszary naszego życia, dowiecie się z dzisiejszego materiału. Wywołam Annę Czamarską oraz Joannę Hetman Krajewską do tematu rozwodów i mediacji – a jak jest u Was?

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #telemedycyna #rozwody

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 101 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat trzech rzeczy, które są związane pośrednio z pracą zdalną, ale bardzo mocno są skorelowane z tym, że w domu spędzamy nie tylko czas wolny, ale siedzimy dłużej, ponieważ stąd także pracujemy.

Po pierwsze telemedycyna. Dawniej to telemedycyna – to był luksus, dostępny właściwie dla niektórych i tylko w niektórych miejscach. Obecnie jest to usługa, o której można powiedzieć, że to jest typowy “must-have” do tego, żeby każda placówka medyczna taką usługę świadczyła. Pacjenci bardzo sobie chwalą możliwość skorzystania z porady telemedycyny. Zgodnie z tym, co czasami mówią lekarze, 90% sukcesu w leczeniu to są dane historyczne, a tylko 10% to jest wywiad i badanie. Tak, że udzielanie porad telemedycznych nie jest związane bardzo mocno z koniecznością fizycznego przebywania pacjenta i lekarza w jednym pomieszczeniu. Oczywiście niektórych rzeczy nie da się uniknąć, jak na przykład (nie wiem) rezonansu magnetycznego czy prześwietlenia RTG. Chociaż przenośne zarówno rezonanse jak i aparaty rentgenowskie na pewno istnieją i można by było z nich korzystać. Jednak w dużej mierze pacjenci poprzez rozmowę na telekonferencji, na wideokonferencji, rozmawiają z lekarzem na temat tego, co im dolega i lekarz wydaje diagnozę.

Co to powoduje? Powoduje to przede wszystkim szybsze diagnozowanie, szybsze leczenie, większy dostęp do usług medycznych dla osób, które mieszkają trochę dalej od dużych miast, które mieszkają na obszarach wiejskich. To również może redukować stres pacjenta, związany zarówno z samym badaniem jak i z możliwością zarażenia się koronawirusem, jeżeli chodzi o dzisiaj. Tak, że myślę, że telemedycyna poprzez tą całą pracę zdalną i pandemię odnotuje bardzo duży wzrost, jeżeli chodzi o popularność, także po zakończeniu pandemii.

Drugim elementem to są rozwody i w ogóle relacje międzyludzkie. Bo okazuje się, że pandemia powoduje, że wzrasta liczba spraw rozwodowych. Jednak przez to, że sądy działają trochę wolniej, to małżonkowie zaczynają szukać innych sposobów ułatwiających im rozstanie. Między innymi takim powodem czy takim sposobem może być mediacja. I te mediacje często odbywają się także z wykorzystaniem technologii do zdalnego przekazywania dźwięku i obrazu, czyli mediacje odbywają się pomiędzy małżonkami i niezależnym mediatorem. W Białymstoku padło nawet takie porównanie, że jak do niedawna mediacja to była jedna na miesiąc, to teraz tygodniowo tych mediacji pojawia się powyżej 10, czyli oznacza to 40-krotny wzrost liczby mediacji. A jest to spowodowane tym, że jesteśmy zamknięci w jednym miejscu ze sobą, z małżonkiem, z małżonką. I ten stres, który powoduje z jednej strony poczucie zagrożenia, jak i izolacja i oczywiście podnoszony jest stres związany z tym, że pracujemy z innego miejsca, w inny sposób niż dotychczas. To to powoduje, że te związki ulegają rozkładowi w trochę szybszym tempie niż dotychczas.

Ale co jest dobre – pamiętajcie, że w Nowym Jorku, od marca do maja, czyli w okresie największego uderzenia pandemii w Nowym Jorku, tam w tamtym momencie można było zawierać śluby przy wykorzystaniu Zooma. Czyli nie tylko rozwody możemy wspierać od strony online’owej ale także tą technologię online’ową możemy wykorzystać do zawierania nowych małżeństw.

Jak widzicie, idziemy z czasem, z postępem, z osiągnięciami 

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/nKTG6-5fiOA 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Link do podcastu https://pod.fo/e/26cf1 

Inspiracja do tematu telemedycyny https://health.economictimes.indiatimes.com/news/diagnostics/a-pandemic-benefit-the-expansion-of-telemedicine/75695678

inspiracja do tematu rozwodów https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wzrasta-liczba-mediacji-przy-rozwodach-opinia-adwokat-agnieszka,502056.html

inspiracja do tematu małżeństw https://qz.com/1840841/zoom-marriages-are-now-legal-in-new-york/ 

Dekret Gubernatora Nowego Jorku o małżeństwach przez Zooma https://www.governor.ny.gov/news/no-20220-continuing-temporary-suspension-and-modification-laws-relating-disaster-emergency 

Anna Czamarska LinkedIn https://www.linkedin.com/in/anna-czamarska/  

Joanna Hetman Krajewska LinkedIn https://www.linkedin.com/in/joanna-hetman-krajewska-82b08838/ 

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP