Piotrek Dobra Rada, odc. 102, 5 czynników sukcesu w budowaniu zespołu telepracowników

W 102. odcinku Piotrka Dobrej Rady mówię o 5 czynnikach sukcesu w tworzeniu zespołu telepracowników z punktu widzenia szefa działu HR. Na jakie elementy zwrócić uwagę we wdrażaniu na stałe pracy zdalnej i jak podejść do tego, że pracownicy już zatrudnieni mogą mieć inne kompetencje niż osoby w trakcie procesów rekrutacyjnych

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #HR

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 102 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, w jaki sposób dyrektorzy departamentów HR powinni sobie poradzić na przyszłość, z trwałym wdrożeniem pracy zdalnej.

Przede wszystkim należy rozpoznawać u każdego zatrudnionego już do tej pory pracownika, jak i u wszystkich nowych pracowników, 5 cech:

  1. przede wszystkim zaczynając od umiejętności Komunikacji
  2. drugi punkt to jest umiejętność budowania relacji
  3. trzeci punkt to jest autonomia
  4. cztery samodyscyplina
  5. I piąty inteligencja emocjonalna

Na podstawie tych pięciu czynników należy zbudować obraz dotychczasowego pracownika jak i można zbudować obraz potencjalnego pracownika w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli będziemy mieli zbudowany obraz wszystkich przyszłych pracowników, warto żeby te wszystkie elementy wdrożyć i włączyć w plany rozwojowe dla już istniejących pracowników. Bo może się okazać, że osoby które dotąd dobrze pracowały stacjonarnie w biurze, trochę gorzej radzą sobie z pracą w domu, ponieważ nie mają jednego z tych czynników dosyć mocno rozwiniętego. Tak, że warto położyć nacisk na rozwój któregoś z tych elementów, na rozwój właśnie taki, żeby pomagał pracownikom pracować.

Warto później rozważyć to, w jaki sposób zaplanować kanały komunikacyjne i procedury komunikacyjne do tego, żeby pracownicy umieli pracować i wymieniać się informacjami, pracując w modelu rozproszonym – nieważne czy będą pracowali w biurze czy będą pracowali w domu. 

I warto też ustawić jasne oczekiwania co do tego, w jaki sposób ta komunikacja będzie się odbywała

I na samym końcu należy pozwolić pracownikom na to, żeby samodzielnie próbowali i popełniali także czasami błędy w budowaniu relacji. Żeby budowali poczucie przynależności do grupy, żeby umieli stworzyć wokół siebie atmosferę, nie tylko takiego bezosobowego, odizolowanego członka firmy, który wykonuje zadania i nie wie, w jakim zespole pracuje, Ale warto, żeby spotykali się na kawie, rozmawiali, budowali relacje i żeby tworzyli zespół. Mogą wtedy popełniać błędy, ale nad nimi powinien czuwać jakiś coach, jakiś mentor, który będzie pilnował i będzie podpowiadał, jak należy takie błędy naprawiać albo jakie wnioski należy wyciągać z zaistniałych sytuacji

To było 5 punktów, w jaki sposób można oceniać pracowników istniejących lub przyszłych w związku z tym, żeby budować trwałe biznesy oparte o pracę zdalną od strony kadrowej.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #HR

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/o8q-t1OHfm8 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Link do podcastu https://pod.fo/e/27057 

Inspiracja https://www.thehrdirector.com/what-critical-attributes-are-required-for-the-future-of-remote-work/

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP