W Polsce, prawo pracy dotyczące pracy zdalnej w trybie awaryjnym, jest w trybie prowizorycznym (na czas pandemii plus 3 miesiące po jej zakończeniu). A Rosja od 1 stycznia 2021 roku wprowadza nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej w 4 możliwych modelach.
Jak to wygląda za nasza wschodnią granicą? Co można, a czego nie? Czy powinniśmy podpatrywać dobre wzorce u naszych sąsiadów? Mówię między innymi o tym, o tym, jak wygląda zawarcie i rozwiązanie umowy o pracę czy też za co można zwolnić telepracownika. W tle pojawia się Lilla Dymarek z jej określeniem “mokry podpis”.
P.S. Czy ktoś wie, co to znaczy w praktyce “enhanced non-qualified electronic signature”?
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #prawopracy
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 177 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak prawo pracy związane z pracą zdalną wygląda w Rosji i jakie zmiany mają być wprowadzone już od 1 stycznia 2021 roku.
Obecnie w Rosji został opublikowany projekt nowego prawa pracy dotyczącego pracy zdalnej. I w tym nowym akcie prawnym pojawiły się następujące regulacje dotyczące tego, jak pracownicy mogą pracować z domu lub z dowolnego miejsca na Ziemi i jak będzie wyglądała ich relacja z pracodawcą.
Więc przede wszystkim pojawiły się cztery kategorie umożliwiające pracę zdalną. Więc jest to:
- trwała praca zdalna, coś na kształt naszej telepracy. To już było wcześniej uregulowane w kodeksie pracy w Rosji. Czyli jest to możliwość pracowania na stałe przez pracownika (przez telepracownika) który przekazał w umowie
- drugim możliwym rozwiązaniem jest praca zdalna na czas określony, ale ten okres nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
- trzecią możliwością dopuszczalną w ustawie jest możliwość zmiany pomiędzy pracą zdalną i pracą w biurze
I te trzy opcje wymagają zarówno zgody pracodawcy jak i zgody pracownika
- Czwartą opcją jest to tymczasowa praca zdalna, której wprowadzenie umożliwia oddelegowanie pracownika do pracy zdalnej, ale obejmuje to sytuacje kryzysowe, takie jak: katastrofy naturalne, wypadki przemysłowe, siła wyższa, epidemie bądź inne sytuacje zagrażające normalnej egzystencji.
Czyli to jest coś, na kształt tego, co mamy obecnie w Polsce.
To nie wymaga zmian w umowie o pracę, natomiast pracodawca musi wcześniej, zanim taka sytuacja nastąpi, musi przygotować:
- odniesienie do rzeczywiście istniejącej sytuacji kryzysowej
- musi podać listę pracowników przeniesionych do pracy zdalnej
- będzie podany również okres, na który ci pracownicy przechodzą do pracy zdalnej
- będą również musiały pojawić się wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób pracodawca wyposaże pracownika w niezbędne narzędzia i na przykład systemy informatyczne umożliwiające tą pracę zdalną
- i oczywiście będzie też musiała być procedura organizująca pracę pracowników zdalnych
Zgodnie z tymi zapisami pracownik musi zostać poinformowany o tych czynnościach i musi potwierdzić to, że te dokumenty otrzymał. Może się okazać, że wystarczy wysłanie zwykłego maila z potwierdzeniem odczytania przez pracownika.
Jeżeli chodzi o kwestie związane z tym, jak wyglądają zapisy w projekcie ustawy dotyczące miejsca pracy. Ponieważ nie jest możliwe to, żeby pracodawca kontrolował w dokładny sposób, jak jest wykonywana praca w modelu zdalnym, to te zapisy dotyczące kontroli miejsca pracy zostały usunięte z istniejących dotychczas zapisów. To co prawda dopuszcza różnego rodzaju interpretacje przepisów prawa, natomiast chodzi o to, że pracownik po prostu sam sobie musi zorganizować swoje miejsce pracy.
Jeżeli chodzi o wymianę dokumentów kadrowych bez dokumentów i elektronicznego podpisu. To tak pozostaje możliwość oczywiście wymiany dokumentów w wersji papierowej, z tak zwanym “mokrym podpisem”. Ostatnio usłyszałem takie bardzo ładne sformułowanie z ust Lilli Dymarek, że “mokry podpis” jest wymagany na niektórych dokumentach. Natomiast, żeby rozpocząć pracę i podpisać umowę o pracę bądź tą pracę zakończyć, wymagany jest w wersji elektronicznej kwalifikowany podpis bądź coś, co Rosjanie nazywają “enhanced non-qualified electronic signature” czyli podpis niekwalifikowany rozszerzony. I jeżeli tych wersji podpisów nie ma, to muszą być podpisy w wersji mokrej. Czyli tak samo, jak w Polsce – albo podpisujemy się długopisem, albo podpisujemy się podpisem kwalifikowanym.
W innych wypadkach taki podpis elektroniczny nie jest wymagany, jeżeli pracodawca tylko zdefiniuje, w jaki sposób będzie się komunikował z pracownikiem, na przykład w postaci procedury, że taka wymiana w formie mailowej może zostać zaakceptowana. Czyli dotyczy to na przykład urlopów, zwolnień, i tak dalej, i tak dalej.
Jest możliwość zwolnienia pracownika za sytuacje, które występują tylko i wyłącznie w pracy zdalnej:
- Pojawiają się takie zapisy, że pracodawca może zwolnić pracownika, jeżeli ten nie zareaguje, bez uprzedniego powiadomienia albo bez jakiejś bardzo uzasadnionej przyczyny, przez dwa kolejne dni z rzędu i nie będzie kontaktował się z pracodawcą od momentu otrzymania, na przykład, informacji w mailu – “Proszę zareagować” / “Proszę odpowiedzieć” / “Proszę odpisać” / “Proszę przygotować coś”.
- dodatkowo, jeżeli pracownik przeprowadzi się w takie miejsce, w którym nie może dalej już świadczyć pracy w ten sposób, w jaki do tej pory świadczył pracę, to również jest podstawa do tego, żeby rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w modelu zdalnym.
Tak, że jak widzicie prawo w Rosji już się pojawia odnośnie pracy zdalnej. My natomiast tkwimy w takim prowizorium, czyli praca zdalna jest na gębę do momentu, kiedy ta pandemia się nie zakończy plus 3 miesiące po niej.
A jeżeli chodzi o zapisy telepracy bądź wprowadzenia tego na stałe w innej postaci niż dotychczas, to ani widu, ani słychu
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/khmhrNEGahU
Link do podcastu https://pod.fo/e/ab50f
SoundCloud
Inspiracja https://www.dlapiper.com/en/pr/insights/publications/2020/12/new-remote-work-law/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345