Piotrek Dobra Rada, odc. 229 – to już rok

#rokpandemii

Równo rok temu, 11.03.2020, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wybuch pandemii. Przez ten czas nasze życie w wielu aspektach uległo całkowitemu przeobrażeniu. Był level easy – teraz będzie level hard. Jedno z pierwszych podsumowań minionych 12 miesięcy w 229 odcinku Piotrka Dobrej Rady

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #rokpandemii

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 229 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów podsumowania na temat ostatnich 12 miesięcy.

A dlaczego to podsumowanie akurat dzisiaj? Ponieważ rok temu, 11 marca 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła, że rozpoczęła się nowa pandemia. I od tego momentu tak naprawdę bardzo wielu z nas odczuło to na swojej skórze. Właściwie wszystkie biznesy zostały tym dotknięte. Zostało przeorane całe nasze dotychczasowe życie związane z tym, że bardzo wiele osób trafiło do pracy zdalnej i opuściło całkowicie biura swoich firm.

Czego się nauczyliśmy lub czego doświadczyliśmy na początku i czego doświadczamy?

  • na przykład – tak naprawdę – spotkania niekoniecznie zawsze są potrzebne
  • że pracowanie standardowych 8 godzin w ciągu dnia, od 8:00 do 16:00 nie jest najlepszym harmonogramem dla każdego
  • dowiedzieliśmy się też tego, że siedzenie przy biurku wcale nie oznacza bycia produktywnym
  • a niektórzy z nas odczuli, tęsknią za kolegami z pracy bardziej niż się tego spodziewaliśmy

Niektóre firmy zamierzają zostać w stu procentach zdalne po pandemii. Inne – takie, jak na przykład Reddit czy Microsoft – mówią, że będą pracowały w modelu hybrydowym. Natomiast niektóre firmy rozważają, że po zakończeniu pandemii wrócą do pracy stacjonarnej w 100%

Natomiast, jak mówi Andrzej Hewitt, jest to starszy analityk rynku z firmie Forrester – mówi tak, że wiele firm odnotowało sukces pracując w 2020 roku w modelu zdalnym, ponieważ wszyscy robili to i nie było tak naprawdę preferencji pomiędzy pracą zdalną bądź pracą stacjonarną. Nikt nikogo nie dopieszczał tym, że pracuje zdalnie być stacjonarnie. Pracownicy zdalni nie byli stygmatyzowani.

I na początku, jak był szok, to nagle okazało, że taka firma, która przetwarza oceny biznesu dawane przez konsumentów – firma Yelp, nagle musiała znaleźć 3000 komputerów. I szef informatyki tej firmy powiedział, że mieli jakieś zapasowe komputery ale nie mieli trzech tysięcy laptopów na stanie.

Z kolei Fran Katsoudas – jest to szef HR w firmie Cisco – Cisco jest to producent hardware’u internetowego, hardware’u sieciowego – powiedział później, że rozpoznali, że pracownicy trafiają do nich po wskazówki odnośnie właściwie wszystkiego – pandemii, tego jak żyją, tego, jak być bezpiecznym i jak jest niebezpiecznie na zewnątrz. To się dla nich nagle zaczęło zdawać normalne i stawać normalne, że w trakcie spotkań rozmawiali o rzeczach związanych z medycyną, mieli spotkania z osobami, które udzielały wsparcia emocjonalnego i również na tym samym spotkaniu były dyskutowane kwestie strategiczne i operacyjne dotyczące samego biznesu.

Ale pomyślcie sobie – że ostatni rok to była praca zdalna w wydaniu łatwym. Teraz dopiero przyjdzie praca zdalna czy przyszłość będzie o wiele trudniejsza, ponieważ teraz, jeżeli pracowaliśmy w modelu zdalnym, to wszyscy robili dokładnie to samo. Każdy miał równy dostęp do informacji i promocji.

Ale pamiętajcie, że przed pandemią praca zdalna była bardzo mocno stygmatyzowana i czasami byli pracownicy oceniani jako mniej produktywni. I najlepszym przykładem tego jest to, że w 2013 roku ówczesna szefowa Yahoo powiedziała, że kończy z pracą zdalną całkowicie. Wszyscy pracownicy wrócili do biur. Tak samo IBM odwołał wszystkich swoich pracowników pracujących zdalnie w 2017 roku.

Większość firm wróci w jakiś sposób do biur – czy to w modelu hybrydowym czy bardzo częściowo ludzie będą w tych biurach pracować, to być może dostęp do ucha szefa, codzienna z nim obecność, codzienne przebywanie w tym samym pomieszczeniu w biurze spowoduje, że faworyzowani będą pracownicy stacjonarni. Natomiast większość będzie pracowała zdalnie i to może spowodować, że będzie nierówny dostęp do informacji, nierówny dostęp do zasobów firmy jak i nierówny dostęp do awansów i ścieżki rozwoju.

Tak, że to czeka nas przez następne 12 miesięcy. Przechodzimy na level hard. Przygotujmy się do tego. Bądźmy dobrej myśli i nie dajcie się zarazić 

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/h_gZi60tHrk 

Link do podcastu  https://pod.fo/e/bc9b5 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-229-to-juz-rok 

inspiracja https://edition.cnn.com/2021/03/09/success/remote-work-covid-pandemic-one-year-later/index.html

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP