Piotrek Dobra Rada, odc. 230 – prawnicy w pracy zdalnej

Co dla prawnika oznacza bycie kompetentnym w pracy zdalnej wg American Bar Association? Jak wyglądają kwestie etyczne w tym zakresie. I co najważniejsze – co wspólnego mają telewizory LG, zegarki Huami Amazfit Verge i telefony ze stajni Apple ze zdalną pracą prawników? Do odpowiedzi poproszę 🙂 Annę Czamarską, Milanę Krzemień i Agnieszkę Fedor. Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym odcinku Piotrka Dobrej Rady. 

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #prawnik

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 230 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak powinni sobie radzić prawnicy w pracy zdalnej.

Kilka dni temu, 10 marca, amerykańskie American Bar Association (jest to takie stowarzyszenie, taki samorząd zrzeszający prawników w Stanach Zjednoczonych) to ta organizacja opublikowała przewodnik / manual czy guideline dotyczący tego, jak prawnicy powinni radzić sobie właśnie w trakcie pracy zdalnej. Pojawiło się nam kilka kwestii etycznych ale też kilka kwestii związanych z wiedzą merytoryczną – między innymi to, że prawnik powinien pracować w sposób kompetentny.

Ale co w pracy zdalnej oznacza słowo kompetencja? Na przykład stwierdzono, że prawnik powinien wiedzieć z jakich technologii korzysta, z jakiego hardware’u korzysta, jaki jest software, jakie jest połączenie internetowe i w jaki sposób jest to połączenie zabezpieczone, aby nie narazić klienta na niebezpieczeństwa związane z wyciekiem poufnych informacji.

Pracownicy prawników, jak i sami prawnicy powinni wiedzieć, jakich platform używają do swojej pracy zdalnej. Czy ta komunikacja, która jest z klientami – odbywa się bezpiecznie? Czy są automatycznie zachowywane wszystkie treści które są przekazywane w jedną jak i w drugą stronę? Czy na przykład takie treści należy backupować samodzielnie? Dodatkowo pracownicy i sami prawnicy – bo mówimy tutaj o zespołach rozproszonych, gdzie pracują niekoniecznie sami prawnicy – powinni wiedzieć, które rzeczy nie mogą zostać wykonane zdalnie. Które muszą być wykonane w sposób stacjonarny. 

Inną ważną regułą jest to, że prawnicy powinni, w taki sam sposób, jak nadzorują swoją własną pracę, to pracownicy którzy nie są prawnikami, których nie obowiązuje tajemnica adwokacka, to te osoby w pracy zdalnej również powinny podlegać zwiększonemu nadzorowi, właśnie w zakresie bezpieczeństwa ze strony adwokatów czy radców prawnych. Dodatkowo, taki skład nieprawniczy, taki zespół nieprawniczy również powinien mieć wskazane reguły etyczne, które należy stosować w codziennej pracy.

Prawnicy powinni również rozważyć kilka rzeczy technicznych związanych z poufnością informacji przekazywanych w jedną i w drugą stronę. Bo na przykład – czy ktokolwiek z was ma wyłączone głośniki, które należą do Googla bądź należą do Amazonu, które reagują na nasz głos i być może to, co się nagrywa na serwerach Amazonu czy serwerach Google’a jest złamaniem tajemnicy adwokackiej? Tak, że warto wyłączyć wszystkie urządzenia, które są smart – głośniki, telefony – w trakcie pracy zdalnej, bo być może od rozpoczęcia mówienia OK Google zareaguje nas głośnik i te słowa, które wypowiadamy, być może zostaną nagrane przez – O właśnie – i tutaj słychać jak mój Google się odezwał (OK Google stop)

Jak zauważyliście – na komunikat głosowy zareagował mój głośnik, który jest dostarczony przez firmę Google. I teraz pytanie do wszystkich moich zaprzyjaźnionych prawników – czy wyłączacie wasze telefony, które również być może mają sobie Alexę bądź Asystenta Google bądź Siri (jeżeli korzystacie z iPhonów)? I z tym pytaniem zostawię was do jutra.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/xuRc99jnHWo 

Link do podcastu https://pod.fo/e/bd8ce 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-230-prawnicy-w-pracy-zdalnej 

inspiracja https://www.jdsupra.com/legalnews/aba-provides-new-guidance-on-remote-4873727/ 

Inspiracja https://www.americanbar.org/content/dam/aba/administrative/professional_responsibility/aba-formal-opinion-498.pdf 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP