Piotrek Dobra Rada, odc. 231 – monitoring zaangażowania pracownika przez rozpoznawanie emocji

Znowu zagadnienie technologiczno – prawne. To już było – czujne śledzenie pracownika przez managera poprzez kamerkę 8h dziennie, monitoring ruchów myszką czy sprawdzanie tempa odpowiedzi na randomowego maila. Ale teraz wchodzimy na wyższy poziom monitoringu – Fujitsu opracowało system analizy twarzy z wykorzystaniem AI. Jak to działa? Co monitoruje? Jakie są zagrożenia? Co z kradzieżą danych biometrycznych i kradzieżami tożsamości? Więcej w 231 odcinku Piotrka Dobrej Rady. 

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #AI #facialrecognition

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 231 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat sztucznej inteligencji i nowych narzędzi służących monitoringowi pracowników.

Bardzo dużo firm, zwłaszcza teraz, w pracy zdalnej, zastanawia się nad tym, czy pracownicy w ogóle pracują. Pojawiają się czy pojawiały się takie sugestie, że niektóre organizacje wymuszały na pracownikach branie udziału w 8 godzinnych telekonferencja – tak, żeby cały czas być pod okiem kamery. Były też plotki na temat tego, że są narzędzia które śledzą ruchy myszką, tak żeby zobaczyć, czy pracownik pracuje i czy siedzi przy komputerze – no bo przecież najważniejsze jest to, żeby siedział i i pracował przy komputerze. I były również takie pogłoski na temat tego, że pracodawcy wymyślali system pod tytułem “Wyślemy ci maila a ty masz zareagować na tego maila, który będzie wysłany o randomowej godzinie; to ty masz zareagować na tego maila na przykład w ciągu najbliższych 5 minut”.

Ale Fujitsu wymyśliło narzędzie, które pozwoli – poprzez rozpoznawanie ruchów twarzy, ruchów mięśni i połączeniu tego ze sztuczną inteligencją – to co narzędzie będzie pozwalało pracodawcy oceniać, jak ktoś jest skupiony, jak wygląda jego uwaga na przykład w trakcie spotkania, w trakcie różnego rodzaju szkolenia.

Zgodnie z tym, co mówi Fujitsu to ten model sztucznej inteligencji będzie wykrywał małe, malutkie zmiany w ruchach poszczególnych mięśni na twarzy. I te ruchy są skorelowane z tym, jak bardzo jesteśmy skoncentrowani na tym zadaniu, które aktualnie wykonujemy. Natomiast dlaczego to narzędzie jest trochę inne od tego, co jest aktualnie dostępne na rynku? Ponieważ obecnie istniejące rozwiązania nie pozwalają na ocenę poszczególnych mięśni, tylko oceniają tak jakby cały wizerunek naszej twarzy. Natomiast tutaj, Fujitsu mówi, że będzie mogło monitorować ruchy poszczególnych mięśni i będzie mogło dostarczać informację, czy człowiek jest skupiony na danej czynności.

I teraz warto się zastanowić, jak daleko może sięgnąć ingerencja pracodawcy w życie danego człowieka? W Polsce, oczywiście zgodnie z konstytucją, mamy prawo do prywatności i kwestia tego, jak będziemy pozwalali naszemu pracodawcy obserwować nas w trakcie pracy zdalnej, jest kwestią, nad którą warto się teraz pochylić i warto się zastanowić. Bo, jeżeli pozwolimy pracodawcy na monitorowanie tego, w jaki sposób wyglądamy, jak się zachowujemy, jak uśmiechamy, to pojawiają się bardzo duże wątpliwości co do przetwarzania tych danych. Ponieważ śledzimy dane biometryczne – a niedawno się pojawiła informacja że można zapłacić za jakąś usługę już przy użyciu siatkówki oka  -w Polsce!

To wyobraźcie sobie, że pracodawca was monitoruje i to wszystko nagrywa i nagle ktoś (haker) włamuje się do systemu waszego pracodawcy, kradnie wasze dane biometryczne i wtedy może mieć dostęp do waszych środków. Może po prostu ukraść wam tożsamość.

I to są te wyzwania które, myślę, że coraz częściej będą się pojawiały. Przed takim wyzwaniem na przykład stanął jakiś czas temu PWC, który został właśnie oskarżony o to, że nadużywa dla twoich pracowników takiego narzędzia do rozpoznawania ekspresji twarzy. Do monitorowania tego, jak długo pracownicy w domach spędzają czas przed monitorem.

Tak, że takie rzeczy już były wcześniej, natomiast narzędzi pojawia się coraz więcej, coraz więcej siedzimy w domach i coraz więcej w tych domach pracujemy. I myślę, że to jest temat na następnych kilka lat.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/CVdAnh906j4 

Link do podcastu https://pod.fo/e/bdc52 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-231-monitoring-zaangazowania-pracownika-przez-rozpoznawanie-emocji 

inspiracja https://www.siliconrepublic.com/machines/fujitsu-facial-recognition-workers-concentration 

Inspiracja https://www.personneltoday.com/hr/pwc-facial-recognition-tool-criticised-for-home-working-privacy-invasion/

Inspiracja https://www.theguardian.com/world/2020/sep/27/shirking-from-home-staff-feel-the-heat-as-bosses-ramp-up-remote-surveillance

Inspiracja https://www.biometricupdate.com/202008/concentrix-launches-remote-work-platform-with-facial-biometric-authentication-for-cx-industry 

Inspiracja https://tech.newstatesman.com/business/union-urges-government-to-reign-in-employee-surveillance-tech 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP