Na początku pandemii jedna z moich koleżanek wspomniała, że zauważyła, że za dużo pracuje, gdy zapomniała się przebrać z piżamki nocnej w piżamkę dzienną. Ja z kolei codziennie zakładam koszulę, krawat. Okazuje się, że takie podejście ma nawet swój skrót (3R). Znalazłem ciekawy artykuł, który porusza kwestię ubioru w pracy zdalnej i wiąże ją ze stanami depresyjnymi. W jaki sposób i co do tego ma stymulacja zmysłów czy kimono? I o co chodzi z porządkiem w głowie? Więcej w 233 odcinku Piotrka Dobrej Rady.
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #ubiór #depresja
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 233 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak należy ubierać się lub jak nie powinno ubierać się w trakcie pracy zdalnej
Inspiracją w ogóle do powstania tego odcinka jest artykuł, który pojawił się w Wysokich Obcasach Extra, kilka dni temu. Artykuł jest autorstwa Magdaleny Kacalak i autorka pisze w tym artykule, że kiedy pisze właśnie ten artykuł, siedzi w bluzie polskiej marki i mniej więcej tylko 15-letnich w spodniach dresowych, które są pokryte kocią sierścią… I przypuszczam, że wielu z nas może się identyfikować z autorką.
Natomiast pojawiają się tam, w tym tekście, bardzo ciekawe sformułowania. Przede wszystkim tak, że ubranie służbowe to jest nie tylko taki element pewnej umowy między szefem i pracownikiem ale jest to też nośnik siły psychicznej
Pojawia się wypowiedź Sylwii Antoszkiewicz, jest to doradca wizerunkowy, która mówi, że po kilku miesiącach noszenia dresów przez klientki pracujące na wysokich stanowiskach w korporacjach, to te osoby zauważyły że następuje obniżenie standardów dotyczących ubioru w pracy zdalnej i to powoduje, że same te dziewczyny czują się gorzej przygotowane do spotkań, do przetargów i z czasem czuję, że tracą swoją moc.
Dodatkowo monotonia czy niedbałość w ubiorze powoduje, że czujemy, że dokonuje się w naszej psychice spustoszenie podobne do tego, jak noszenie uniformów, które są pozbawione cech osobniczych
Adam Tschorn, LA Times, już w kwietniu zeszłego roku mówił, że następuje upadek obyczajów i zagłada wzajemnego szacunku, właśnie związana z tym, że mamy swoje przyzwyczajenia dotyczące stroju w trakcie pracy zdalnej. Tschorn stosuje zasadę 3R – nawet nie wiedziałem, że ja również tą zasadę stosuję. Jest to zasada pod nazwą Ritual – Respect – Reality. To oznacza – ja stosuję się dokładnie do tego samego, tak jak ten człowiek – że siadam po prysznicu, ogolony, z użytą wodą kolońską, w butach, w spodniach. Bardzo często staram się dobrać skarpetki pod kolor krawata. Nie chodzę, jak widzicie w marynarce, ale zawsze mam założoną koszulę. Adam Tschorn dzieli się informacją, że codziennie nosi podobny zestaw, natomiast zmienia go tak czy inaczej każdego dnia. I po pracy zdejmuje te ubrania biurowe i przebiera się w strój wygodniejszy. Przesiada się z fotela biurowego na kanapę. W ten sposób Adam zachowuje uczucie, że faktycznie był w pracy i symbolicznie nie oddziela czas prywatny od służbowego. I to jest to, co ja nazywam mentalnym wyjściem i mentalnym przyjściem z pracy.
Rozciągnięte w pasie spodnie dresowe mogą być pierwszym krokiem do stanów depresyjnych i poczucia po prostu, że się nie ogarnia się tej rzeczywistości.
I padło jeszcze jedno sformułowanie dotyczące Adama Tschorna – że jeżeli kończymy przestrzegać reguły dress codów w swojej pracy, niezależnie od tego czy nas ktoś widzi czy nie, to wchodzimy na prostą drogę do obojętności. Zanika więc wyznaczana tym strojem wspólnota. Bo przestajemy być częścią grupy. Stajemy się po prostu zbiorowiskiem jednostek
i to nie chodzi o to, że to jest jakaś magia. Po prostu liczy się stymulacja zmysłów. I na sam koniec autorka, czyli Magdalena kacalak, ma koleżankę Justynę, która siada do śniadania w kimonie. Po czym przebiera się do komputera do pracy w inne powłóczyste szaty. A na koniec dnia zakłada ciepłą flanelową piżamę. Bo chodzi o zmianę, chodzi o podział stref czasowych w ciągu dnia, o porządek w głowie i higienę psychiczną. Nie chodzi wcale o bycie modną, bycie w trendach czy posiadanie nowości.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/KSiRXryxq8Q
Link do podcastu https://pod.fo/e/be4ba
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-233-ubior-a-stany-depresyjne
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345