Anglojęzyczne słowo wellbeing oznacza po polsku dobrostan. Co to znaczy? Jest to subiektywnie postrzegane przez osobę poczucie szczęścia, pomyślności, zadowolenie ze stanu życia. Jak można dbać o ten dobrostan? Czym jest dzień kołdry? Jakie 9 reguł warto wdrożyć w firmie, aby ludzie byli zadowoleni z życia? W tle pojawia się Marcin Pietras i jego Ask Henry. Więcej w 234 odcinku Piotrka Dobrej Rady.
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #wellbeing #dobrostan
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 234 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat wellbeingu.
Co to jest w ogóle wellbeing? Po polsku jest to dobrostan i ten nasz dobrostan może cierpieć na kilku obszarach, na kilku płaszczyznach właśnie w związku z pracą zdalną.
Pierwszym takim obszarem jest poczucie odosobnienia, poczucie izolacji. Ponieważ dawniej, gdy pracowaliśmy w modelu standardowym, stacjonarnie to być może czerpaliśmy energię z tego, że byliśmy po prostu wewnątrz jakiejś grupy. A dzisiaj tego poczucia nie ma.
Drugim obszarem, który mocno może ucierpieć, jest wypalenie. Bo jeżeli pracujemy zdalnie, to bardzo łatwo ta praca wkracza w nasz czas prywatny i gdy nie umiemy oddzielić pracy od czasu prywatnego, to może się skończyć tym, że po prostu będziemy bardzo mocno pracować i nie będziemy mieli takiego odpowiedniego balansu między pracą a życiem prywatnym i to spowoduje, że zaczniemy się wypalać.
Ale jakie może być 9 prostych kroków na to, żeby pracownicy czuli się właśnie lepiej w związku z tą pracą zdalną? i jak powinniśmy zadbać o ich dobrostan?
- Przede wszystkim wspierajcie ich w tym, żeby wyznaczali granice pomiędzy pracą a życiem osobistym. W moim wypadku, tak jak powtarzam bardzo często, założenie krawatu, założenie koszuli powoduje mentalne przyjście do pracy. A wychodzę z tej pracy – zdejmuję krawat, zdejmuję koszulę i przesiadam się z biurka, przy którym pracuję, na wygodny fotel czy na wygodną kanapy.
- po drugie powinniście mieć regularne spotkania jeden na jeden z pracownikami i powinniście naprawdę ich słuchać. Ponieważ, gdy nie ma tej interakcji na co dzień interpersonalnej (nie biznesowej) to ludziom bardzo łatwo to życie prywatne przecieka między palcami. I powinniście spotykać się z nimi, rozmawiać na temat biznesowe ale też uważnie słuchać i wyłapywać wszystkie rzeczy, które powodują właśnie niepokój
- po trzecie dawajcie dobry przykład – czyli, jeżeli wy mówicie “mamy oddzielać życie zawodowe od życia prywatnego” to nie wysyłajcie e-maili po godzinach.
- po czwarte – umożliwcie pracownikom korzystanie z programów concierge’owych. Bo być może warto, raz na jakiś czas, zaprosić jakiegoś terapeutę, coacha, psychologa, psychiatrę do porozmawiania z tymi ludźmi. Czy można skorzystać z usług takich, które pomogą tym pracownikom w codziennym życiu – takich, jak na przykład, dostarcza Ask Henry, który prowadzi mój kolega Marcin Pietras. I, być może, takie wsparcie w tych codziennych czynnościach też pracownicy docenią
- po piąte – pilnujcie tego, żeby pracownicy robili przerwy. Ta technika pomidora, o której Często mówię – czyli pół godziny pracy – 5 minut przerwy – kolejne pół godziny pracy – 5 minut przerwy. I żeby to nie była przerwa związana z tym, że cały czas siedzimy przy komputerze. Ale żeby te 5 minut wykorzystać chociażby na przejście się do drugiego pokoju, pogłaskanie waszego ulubionego zwierzaka czy nawet naciśnięcie (na przykład) guzika uruchamiającego pralkę
- po szóste – ustawiajcie takie cele dla swoich pracowników, które są realne. Ponieważ, jeżeli zaczniecie w pracy zdalnej stawiać bardzo nierealistyczne cele i pracownicy nie będą wiedzieli możliwości (w ogóle!) zrealizowania kiedykolwiek, w jakikolwiek sposób, tego celu to spowoduje, że dobrostan na pewno ulegnie pogorszeniu
- jako siódmy punkt – zaoferujcie jakieś rabaty, kupony czy wsparcie w zakresie ćwiczeń czy w zakresie właśnie takich aktywności poprawiających dobrostan. Bo oczywiście, czasami nie możemy wychodzić, żeby pójść na fitness, żeby pójść pobiegać, żeby pojeździć na rowerze, ale są cyfrowe / online’owe kursy fitnessu czy sesję właśnie wellbeing’owe. Dajcie pracownikom, zamiast owocowych czwartków, dajcie właśnie możliwość skorzystania z tego typu usług
- po ósme – zaoferujcie pracownikom żeby mieli “dni kołdry” czyli żeby mogli po prostu nic nie robić. Bo czasami tak, że koncepcja wyjścia na urlop jest dla pracownika bardzo odległą koncepcją. Bo boją się utraty pracy. Boją się tego, że jeżeli nie będą pracować a na dodatek wy ich nie widzicie, to że ich zwolnijcie. Wymyślcie i opracujcie regulamin tego, jak powinien taki dzień kołdry wyglądać. Czyli zasugerujcie film na netflixie, zasugerujcie jakąś aktywność, która będzie kompletnie nie związana z pracą i obiecajcie, że nic od nich tego dnia nie będziecie chcieli. I dobrze by było, żeby pracownicy z tych “dni kołdry” mogli sobie korzystać.
- jako dziewiąty ostatni punkt, związany z poprawą dobrostanu, czyli tego wellbeingu to jest – często sprawdzajcie, jak pracownicy się czują. Jeżeli macie stand-up, jeżeli macie spotkanie jeden na jeden dotyczące projektów biznesowych, to na sam koniec porozmawiajcie z pracownikiem, jak on tak naprawdę się czuje. Jeżeli nie umiecie tego zrobić sami, to być może powinniście zaangażować do tego osoby wyspecjalizowane w terapii czy w kwestiach związanych z psychologią.
Tak, że to było 9 kroków, 9 reguł, które pozwolą naszym pracownikom zachować lepsze dobrostan związany z ich samopoczuciem.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/9wPo4vTCEig
Link do podcastu https://pod.fo/e/be9c0
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-234-9-regul-wellbeingu
Inspiracja https://www.perkbox.com/uk/resources/blog/support-wellbeing-of-remote-employees
Ask Henry https://www.askhenry.pl/
Marcin Pietras https://www.linkedin.com/in/mpietras/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345