Piotrek Dobra Rada, odc. 240 – zapobieganie zachowaniom przemocowym w pracy

Praca zdalna to nie tylko wolność i elastyczność. Czasami zdarzają się rzeczy przykre i trudne – takie, jak zachowania przemocowe w pracy. Ale przemoc w pracy zdalnej? Co to jest? Jak ją rozpoznać? I jak z nią walczyć?

Dzisiaj, w 240 odcinku Piotrka Dobrej Rady, podaję 6 sposobów na to, aby program zapobiegania zachowaniom przemocowym w pracy zdalnej działał tak, jak trzeba. 

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #zachowaniaprzemocowe

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 240 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat sposobów zapobiegania zachowaniom przemocowym w trakcie pracy zdalnej.

Generalnie, jak teraz twoi pracownicy pracują zdalnie. to tym ważniejsze jest stworzenie firmowego programu zapobiegania przemocy w pracy. Wyobraźcie sobie – setki milionów ludzi pracują zdalnie, w trakcie pandemii. Natomiast wśród tej grupy istnieją osoby, które muszą się codziennie mierzyć z przemocowymi zachowaniami partnerów, członków rodzin czy innych współlokatorów. ale lockdowny powodują, że ta ich sytuacja jest o niebo trudniejsza. Pozostawanie bowiem w domu czy izolacja społeczna dają ochronę przed covidem ale nie powodują tej ochrony przed domownikami, którzy mogą wyrządzić szkody fizyczne bądź psychiczne. Pamiętajmy też o tym, że przemoc finansowa również może być zagrożeniem w domu, w trakcie takiego kryzysu.

Jakie można zastosować 6 kroków na zapobieganie zachowaniom przemocowym w trakcie pracy zdalnej?

  1. Po pierwsze – dołóżcie starań do tego, żeby były regularne szkolenia właśnie z tego zakresu. Przeszkólcie całą swoją kadrę, wszystkich pracowników – jak sobie radzić z przemocą w pracy zdalnej. I takie szkolenia powinny odbywać się regularnie, na przykład co 6 czy co 9 miesięcy i powinny trwać na przykład 16 godzin rozłożonych na miesiąc czy na półtora
  2. Po drugie – podkreślajcie odpowiedzialność za wspólne bezpieczeństwo. W trakcie tych szkoleń powinniście dać ludziom informację, że pracownicy to jest tak naprawdę najlepsza linia obrony, która pozwala na identyfikację potencjalnych znaków ostrzegawczych, dotyczących tych zachowań, które mogą się przerodzić w przemoc w trakcie pracy zdalnej. Ponieważ pracownicy budują na nowo swoje sieci społeczne na poziomie prywatnym i zawodowym z każdym swoich kolegów i w trakcie tego procesu mogą dostrzec potencjalne zagrożenia. Mogą dostrzec to, że ich koleżanka bądź ich kolega doświadcza zachowań przemocowych i wszyscy w firmie powinni wiedzieć, że mogą takie zdarzenia zaraportować i że to zgłoszenie zostanie dyskretnie i profesjonalnie obsłużone
  3. W trakcie tych szkoleń wyjaśnijcie również, jakie kanały mogą zostać użyte do informowania. Ponieważ wczesna interwencja to w ogóle jest klucz do zapobiegania zachowaniom przemocowym w pracy. I rozpoznawanie tych potencjalnych znaków ostrzegawczych nie ogranicza się tylko do fizycznych interakcji czy obserwacji. Telekonferencja, wideokonferencja, wiadomości na komunikatorach, messengera również mogą ujawnić, że ktoś pracuje pod jakąś nietypową presja. Ustalcie, na przykład, numer telefonu do zgłaszania anonimowo takich zdarzeń
  4. Jako czwarte – wyjaśnijcie, jak raportować. Upewnijcie się, że Wasi pracownicy rozumieją, jak zaangażować swój departament HR, swoje służby bezpieczeństwa czy jakikolwiek inny dział w firmie, który obsługuje właśnie program przeciwdziałania przemocy w pracy.
  5. Podkreślajcie wagę zgłoszenia, także podczas pracy zdalnej, pracy w domu. Pracownicy nie powinni bowiem czekać ze zgłoszeniami na powrót do biura. Oczywiście mogą się obawiać zachowań odwetowych bądź być sceptycznymi co do efektywności takiego programu w pracy zdalnej. Natomiast te szkolenia i to podkreślenia wagi zgłoszenia, powinno temu zapobiec.
  6. Jako szóste – wyjaśnijcie że ochrona miejsca pracy przed zachowaniami przemocowymi i ten program jest związany z dbałością o pracownika a nie z karaniem. Wyjaśnijcie, podkreślcie – że macie zasoby do dbania o tych pracowników zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Czasami bowiem te zachowania przemocowe mają związek ze stresem, wynikającym z na przykład zadłużenia, rozwodu, przemocy domowej, nadużywania substancji odurzających bądź nieleczonych chorób psychicznych. I te wszystkie kwestie mogą być rozwiązane przy udziale profesjonalistów z poszczególnych dziedzin, którzy pewnie powinni być dostępni w ramach tego waszego problemu.

Tak, że to było 6 elementów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie uruchamiania programu zapobiegającego zachowaniom przemocowym w trakcie pracy zdalnej.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ZzxxmEQBIgo 

Link do podcastu https://pod.fo/e/c1645 

Inspiracja http://www.rmmagazine.com/2020/05/01/workplace-violence-and-remote-employees/

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-240-zapobieganie-zachowaniom-przemocowym-w-pracy 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP