Piotrek Dobra Rada, odc. 242 – toksyczna stygmatyzacja

Nawet nie miałem pojęcia, że można znaleźć 3 obszary stygmatyzujące problemy psychiczne i psychologiczne. Kolejny odcinek Piotrka Dobrej Rady jest poświęcony Mental Health Index, który został opublikowany przez Morneau Shepell. 

Jeśli wasza firma przeżywa podobne problemy – dajcie znać. Zastanowimy się wspólnie, jak z tym działać. 

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #stygmatyzacja

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 242 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat Temat toksycznej stygmatyzacji.

Jaka firma Morneau Shepell i ta firma opublikowała raport zatytułowany Mental Health Index. Znalazłem artykuł zawierający wywiad z Paulą Allen – jest to Global Leader and vice president, odpowiedzialna ta pani jest za dział research and Total wellbeing. I ten indeks i dane z tego raportu pokazują – czy jest to miara zdrowia psychicznego wśród pracującej populacji.

Firma porównała bowiem zdrowie psychiczne pracowników w 2020 roku, sprzed pandemii i to zdrowie, które jest obecnie. Można dostrzec olbrzymi spadek zdrowia psychicznego właściwie w każdej grupie społecznej, w każdej grupie badanej. Raport również opisuje rozpowszechnione elementy stygmatyzujące, te złe elementy zdrowia psychicznego. Pracownicy bowiem chcą rozmawiać o zdrowiu psychicznym, czują się z tym coraz bardziej komfortowo. Ale jest widoczna stygmatyzacja w trzech obszarach:

  1. po pierwsze jest to bliska rodzina – czy rodzina i przyjaciele będą patrzeć na ciebie inaczej, jeżeli przyznasz się do problemów psychicznych i psychologicznych? Jest to właśnie stygmatyzacja społeczna
  2. drugi obszar to jest samostygmatyzacja – jeżeli człowiek weźmie do siebie niektóre rzeczy, które może słyszeć z otoczenia na temat ludzi z problemami psychicznymi
  3. trzecim obszarem, czy trzecim rodzajem stygmatyzacji, jest stygmatyzacja w miejscu pracy – jak pracownik dostrzega swoją dalszą karierę, jeżeli wyjdzie z cienia i odsłoni się i powie głośno o swoich problemach?

Wzrost tych problemów psychicznych, połączony z tymi trzema obszarami stygmatyzującymi, powoduje bardzo mocne sprzężenie zwrotne. Pracownicy cierpią w milczeniu, w izolacji od rodzin, kolegów i bez takiego autentycznego wsparcia z działów HR. To prowadzi do wdrożenia tych niezdrowych mechanizmów obronnych, związanych z nadużywaniem alkoholu, narkotyków czy jedzenia chociażby.

Ale w świecie wirtualnym pracodawcy ciężko jest takie symptomy dostrzec. Jak można bowiem poczuć alkohol poprzez Zooma i jak pracodawca w ogóle wtedy ma wiedzieć, że coś złego się dzieje? 

Ale jeżeli jesteś pracodawcą, jeżeli jesteś kolegą z pracy i dostrzegasz jakikolwiek objaw u swojego kolegi, jakąś czerwoną flagę, że coś jest troszkę inaczej niż zazwyczaj – to najczęściej tak po prostu jest. A wtedy zwróćcie się do tego kolegi i porozmawiajcie z nim szczerze, czy nie potrzebuję Waszej pomocy.

A jeżeli wy i Wasza firma, wasza organizacja, chcecie wiedzieć, jak takie rozwiązania wdrożyć – dajcie znać. 

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/UZi_z0L44Uw 

Link do podcastu https://pod.fo/e/c1ce0 

Inspiracja https://www.hcamag.com/asia/specialisation/mental-health/toxic-taboos-why-the-stigma-around-mental-health/250911 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-242-toksyczna-stygmatyzacja 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP