Piotrek Dobra Rada, odc. 245 – picie alkoholu w pracy zdalnej

Jak to jest z piciem alkoholu w pracy? Czy można pić alkohol w pracy zdalnej? Czy pracodawca ma jakieś narzędzia, aby zapobiegać takim sytuacjom? I czy firmy mają w ręku narzędzia systemowe i prawne? A co na ten temat ma do powiedzenia Agnieszka Fedor lub Anna Czamarska – moje zaprzyjaźnione panie mecenas? Więcej w 245 odcinku Piotrka Dobrej Rady

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #alkohol

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 245 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat problemu, jakim jest picie w pracy.

Odkąd poszliśmy na pracę zdalną, sytuacje, gdy pracownicy nadużywają alkoholu bądź innych używek z jednej strony są trudniejsze do wykrycia, z drugiej łatwiejsze do  zaobserwowania. I teraz, oczywiście, pracodawcy zaczynają zwalniać pracowników, którzy pojawiają się pod wpływem alkoholu bądź innych używek, na przykład, na telekonferencjach i wtedy zachowują się albo dziwnie albo ich mowa jest bełkotliwa. Z drugiej strony takie zachowanie jest trudniej udowodnić, ponieważ oczywiście nie możemy ocenić, na przykład po zapachu, czy pracownik ten alkohol pił.

Jest możliwość skierowania do takiego pracownika patrolu policji. Każdy pracodawca ma prawo zadzwonić na policję i poprosić o skontrolowanie trzeźwości pracownika. Natomiast w momencie, gdy patrol pojawia się pod drzwiami, to taki pracownik niekoniecznie ma obowiązek wpuścić patrol policjantów do siebie do domu. I pojawiają się już sygnały, że tak pracownicy właśnie postępują – że nie wpuszczają policjantów do swoich mieszkań.

Równocześnie jest tak, że o ile dawniej sytuacja, gdzie pracownik kupował na przykład małpkę i szedł z małpką do pracy i gdzieś, ukradkiem w szatni, w ubikacji czy w pustym pokoju ten alkohol pił, to takie sytuacje były dawniej. Natomiast teraz, w momencie gdy jesteśmy w domu, pojawiły się sygnały, że pracownicy po prostu mają przy komputerze, mają przy monitorze postawioną butelkę piwa, wina bądź wódki i normalnie, bez przeszkód konsumują ten alkohol mają koło swojego kompa.

Ale z drugiej strony jest też tak, że te zachowania, takie ryzykowne, związane z nadużywaniem alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych, są związane z tym, że jesteśmy osamotnieni, mamy poczucie alienacji, mamy poczucie odosobnienia, które to jest oczywiście bardzo silnie związane z pracą zdalną. I pojawiają się właśnie takie sygnały, że z jednej strony cała ta sytuacja pandemiczna sprzyja piciu alkoholu, z drugiej strony oczywiście można się wystawić na większe ryzyko – ponieważ więcej osób obserwuje nas w trakcie wideokonferencji, jak się zachowujemy.

I musimy też pamiętać o tym, że kodeks pracy dzisiaj nic nie mówi na temat picia alkoholu w pracy zdalnej. Ponieważ praca zdalna nie jest uregulowana w kodeksie pracy. Można ją zlecać jedynie na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej z wersji 1 czy 2 i tak dalej. Jednak ta tarcza jest dosyć ogólna, ponieważ szczegółowe uregulowania związane z pracą zdalną pojawiają się w telepracy. Oczywiście telepraca to nie jest to samo co praca zdalna. Natomiast nie ma jeszcze takich dokładnych zapisów związanych z pracą zdalną w tarczach antykryzysowych, Ponieważ w tarczach antykryzysowych jest wskazane jedynie, że wykonywanie pracy zdalnej może zostać zlecone, jeżeli pracownik posiada umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i ta praca jest w ogóle możliwa do wykonania zdalnie. Pracodawca oczywiście może w każdej chwili również cofnąć wykonywanie pracy zdalnej.

Pracodawcy jak i pracownicy czekają na to, aby takie uregulowania się pojawiły. Pojawiają się tam również zapisy związane z tym, że pracodawcy będą musieli zwracać na przykład  wydatki na prąd, wydatki za internet. I takie prace trwają. Jednak nie wiemy, kiedy one się skończą.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, że być może takie zapisy nie powinny być aż tak szczegółowe. Być może należy korzystać z istniejących przepisów, ponieważ Im bardziej szczegółowe i bardziej restrykcyjne i rygorystyczne zapisy prawne, tym one są czasami przeciwskuteczne

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/uxsy4IfZg4M 

Link do podcastu https://pod.fo/e/c3176 

Inspiracja https://wyborcza.biz/biznes/7,159911,26951847,firmy-zwalniaja-dyscyplinarnie-za-picie-w-czasie-pracy-zdanej.html#s=BoxOpImg1 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-245-picie-alkoholu-w-pracy-zdalnej 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP