Dzisiejszy 249 odcinek jest inspirowany jednym z TEDx-owych wywiadów na temat wypalenia zawodowego. Czy to prawda że introwertykom jest dzisiaj lepiej (mam kilku introwertycznych znajomych, którzy by się lekko zagotowali, jakbym ich tutaj oznaczył)? Co należy robić, aby tego wypalenia uniknąć? Jakie wyzwania stoją przed managerami, którzy dbają o swoich pracowników?
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #tedx #wypalenie
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 249 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów o 3 krokach, które pozwolą zapobiegać wypaleniu zawodowemu.
Jakiś czas temu oglądałem TEDxa i w jednym z materiałów TEDxowych, nagranych przez panią Morrę Aarons-Mele znalazłem właśnie materiał na temat tego, jak można zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Bo wydawałoby się, że praca zdalna jest to raj dla introwertyków. Natomiast,jak sami wiecie, bardzo dużo część tej pracy to są połączenia wideo. I wiemy, że jest coś takiego jak Zoom Fatigue Syndrome, czyli syndrom zmęczenia zoomem. Ale pomyślcie, że to pojawienie się przed kamerą, jest jak występ na scenie. I ta praca przed kamerą męczy człowieka, zużywa naszą energię. I może zdarzyć się tak, że jeżeli przez 8 bite godzin jesteśmy na tej scenie, to po prostu jesteśmy wypaleni. A jeżeli będziemy się tak spotykać cały czas, będziemy 8 godzin dziennie spotykać się na zoomie, to to wypalenie zostanie z nami na bardzo długo.
Jakie są te trzy kroki, żeby tego wypalenia uniknąć?
Przede wszystkim pilnujcie tych twoich porannych rutyn. Moja rutyna – krawat i koszula – zawsze to codziennie się u mnie pojawia. Zawsze mam codziennie nagranie również Piotrka Dobrej Rady i to jest moja rutyna związana z pracą. Krawatem i koszulą oddzielam sobie dzień pracy od dnia prywatnego. Natomiast Piotrek Dobra Rada jest dla mnie jednym z elementów takiego skupienia, wyciszenia się, oderwania od właśnie tych rzeczy związanych z bieżączką telekonferencjami. Co prawda jest to praca z kamerą, ale ta praca (pomimo tego, że jestem introwertykiem) przestała już dla mnie być aż tak stresująca.
Rutyny to są dla was miejsca, gdzie możecie nabrać energii. Gdzie możecie zaakceptować to, co się aktualnie dzieje. Możecie nabrać odpowiedniego nastroju. Niektórzy mają odpowiedni sposób oddychania. Inni mają odpowiednie ćwiczenia. Te rutyny pozwalają wyznaczyć po prostu granicę między domem a pracą.
Po drugie – powinniście wyznaczyć tempo tej pracy i miejsce i przestrzeń. Weźcie pod uwagę porę dnia. Pomyślcie, kiedy jesteście najbardziej energetyczni? Kiedy możecie na przykład poświęcić czas na taką telekonferencję, a kiedy ta energia wam spada, bo być może w tych momentach kiedy ta energia spada, warto skupić się na pracy koncepcyjnej. Na tym momencie, kiedy pracujecie tylko i wyłącznie sami ze sobą, bez czujnego oka kamery, która na was patrzy.
Jeżeli chodzi o to miejsce, to nie spędzajcie całego dnia w jednym miejscu. Tam, gdzie śpicie, to tam nie pracujcie. Tam, gdzie pracujecie, tam nie (na przykład) nie oglądajcie telewizji, nie spędzajcie wolnego czasu. Nawet, jeżeli waszym miejscem pracy jest biurko, stół w jadalni, to niech to miejsce pracy na czas pracy wygląda jak wasze biurko w pracy. Niech będzie tam komputer, niech będzie porządek i będą rzeczy nie związane z domem, tylko tam mają być rzeczy związane z pracą.
To jest ważne, żeby uniknąć tego wypalenia.
Jeżeli jesteś menedżerem, to pilnuj swoich pracowników i pomagaj swoim pracownikom pilnować tego tempa, tego miejsca, tej przestrzeni pracy. To na twoich barkach będzie spoczywało zarządzanie interakcjami w trakcie wydarzeń online, żeby nie było tak, że te wydarzenia online są show dla ludzi, którzy są bardzo mocno ekstrawertyczni. Wypróbujcie na przykład komunikację asynchroniczną. Mam wielu znajomych, którzy nagrywają mi wiadomości (czy to wideo, czy to głosowe) i wysyłają je różnymi komunikatorami. To powoduje, że ja mogę zareagować na te ich wiadomości, wtedy kiedy mam czas.Tak samo tak komunikacja asynchroniczna – dla ciebie, jako dla menedżera – powinna być priorytetem, że niekoniecznie trzeba tych wszystkich ludzi zmusić do pokazania się w jednym miejscu.
I pamiętajcie – i to jest to coś, co mówi Morra Aarons-Mele, że praca zdalna już jest codziennością. nie przenoście tych starych nawyków i kultury pracy którą znaliście do niedawna, do pracy online. Zbudujcie coś lepszego.
A tak naprawdę – to zapytajcie swoich znajomych, którzy deklarują się jako introwertycy, jak wygląda idealny czas pracy. I z tych ich odpowiedzi czerpcie wskazówki.
Dzięki serdeczne. To były trzy kroki na temat tego, jak uniknąć wypalenia zawodowego
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/0TWGZoxiT4M
Link do podcastu https://pod.fo/e/c4857
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345