Dzisiaj odcinek dla prawników. Garść porad, przygotowanych przez renomowaną kancelarię DLA Piper – czyli 10 reguł pozwalających na zachowanie tajemnicy adwokackiej w trakcie pracy zdalnej. Mówię o hasłach, forwardowaniu czy dodawanie prawnika w mailu na CC. A najlepiej niech to skomentują zaprzyjaźnione prawniczki – Anna Czamarska i Agnieszka Fedor. Więcej znajdziecie w 251 odcinku Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #tajemnicaadwokacka
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 251 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów o temat tego, jak w pracy zdalnej mogą sobie radzić adwokaci, w związku z tym – jak należy zachować tajemnicę adwokacką.
Na podstawie §19 Kodeksu Etyki Adwokackiej, to na adwokacie spoczywa obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkiego, czego dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Ta tajemnica ochrania nie tylko poufną informację czy relacje adwokat – klient ale także fundament zawodu adwokata czy radcy prawnego jako zawodu zaufania publicznego.
W swoich poszukiwaniach inspiracji do Piotrka Dobrej Rady, trafiłem na artykuł opracowany przez prawników z takiej globalnej korporacji prawniczej DLA Piper. I oni umieścili w swoim artykule 10 punktów, które powinny być przestrzegane przez adwokatów, dotyczących tego, jak należy zachować kwestie właśnie tej poufności w dzisiejszym zdalnym świecie przy komunikacji cyfrowej.
przede wszystkim jako punkt pierwszy należy postawić na bezpieczeństwo. Bo to bezpieczeństwo tej poufności mogą zapewnić jakieś na przykład szyfrowane hasła albo szyfrowane komunikatory, a nie po prostu korzystanie z otwartych kanałów
po drugie klienci powinni prosić (w trakcie komunikacji z adwokatem) powinni prosić o poradę prawną. I to to zdanie powinno gdzieś w tej komunikacji paść, bo samo dodanie prawnika na CC nie będzie powodowało tego, że ta korespondencja czy ta informacja jest okryta tajemnicą adwokacką
dodatkowo adwokaci powinni zwracać uwagę na to, że materiały, które oni publikują, czy które przekazują również powinny być oznaczone w jasny sposób, że materiały, które są zawarte w danym komunikacie są materiałami poufnymi, chronionymi tajemnicą adwokacką
Dodatkowo warto zwrócić uwagę (i to jest numer 4), że zawartość takiej korespondencji powinna się pokrywać w tytułem tej korespondencji. Czyli, że jeżeli w nagłówku napiszemy, że to jest rzecz poufna i związana z tajemnicą adwokacką, a w środku będą całkowicie inne treści, to może się zdarzyć, że jedno do drugiego nie będzie pasować. I będzie trudniej czasami wam zdefiniować czy dany materiał tą tajemnicą adwokacką jest objęty.
warto rozdzielić materiały, które są przekazywane jako tajemnica adwokacka od tych materiałów, które nie są to tajemnicą adwokacką objęte.
kolejny punkt to jest – nie należy robić w forwardu. żeby uniknąć (to, co najczęściej ludzie robią, czyli forwardują otrzymane materiały bardzo szybko) tak żeby uniknąć właśnie złamania tajemnicy adwokackiej. i na te kwestie forwardowe i kwestie “odpowiedz wszystkim” warto zwrócić na to uwagę
dodatkowo (to jest 8 punkt ) warto zastanowić się nad tym, żeby o tych wszystkich aspektach współpracy pomiędzy klientem a prawnikiem przeszkolić tą część biznesową, czyli tych naszych klientów. Opowiedzieć o tych zagrożeniach wynikających właśnie z tego, że niektóre materiały są objęte tajemnicą adwokacką.
jeżeli będziemy dodawali trzecią stronę, to również warto zwrócić na to uwagę, czy wewnątrz nie znajdują się materiały chronione tajemnicą adwokacką.
jako 10 punkt – pamiętajcie o tym, że te maile, które wysyłamy dzisiaj, mogą trafić na drugi koniec świata, gdzie ta tajemnica adwokacka, te reguły związane z tajemnicą adwokacką są troszkę odmienne od tych obowiązujących w Polsce. I warto właśnie zwrócić uwagę na kwestie, jak prawo w różnych miejscach na świecie funkcjonuje – tak, żeby robiąc ten nieszczęsny forward nie zrobić klientowi albo sobie jakieś krzywdy w trakcie ujawniania potrzebnie tych informacji.
To było 10 punktów pomagających adwokatowi i klientom korzystać z ochrony tajemnicy adwokackiej
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/A_tF8672kjI
Link do podcastu https://pod.fo/e/c4f9c
Inspiracja https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=5c724b6e-57c4-4838-a055-e54dccf594b6
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-251-tajemnica-adwokacka
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes