Jeden z amerykańskich uniwersytetów Purdue University Global (na liście najlepszych uniwersytetów na świecie ma miejsce w granicach pierwszej setki) uruchomił właśnie darmowy kurs dotyczący pracy zdalnej. Szczegóły kursu w 255 odcinku Piotrka Dobrej Rady. W tle przewija się również Zuzanna Przybyła ze swoim dzieleniem się wiedzą.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #purdueuniverstity
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 255 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat nowego kierunku studiów, który został uruchomiony na jednym z amerykańskich uniwersytetów.
Purdue University Global jest to uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Na światowej liście rankingowej zajmuje około setnego miejsca. Dla porównania Uniwersytet Warszawski jest na 321 miejscu, a Uniwersytet Jagielloński na 326. I Purdue University uruchomiło nowy program związane właśnie z pracą zdalną.
Ten kierunek jest – właściwie ten kurs jest takim krótkim szkoleniem, bazującym na praktycznej wiedzy, płynącej z kilkudziesięciu lat doświadczeń zarządzania kadrą rozproszoną w kilkunastu czy kilkudziesięciu lokalizacjach, w których jest zlokalizowany ten uniwersytet – tak mówi Sara Sander – vice president i dziekan koledżu, na którym ten kurs został stworzony.
Kurs jest 5 modułowy i każdy może odbyć sobie to szkolenie samodzielnie. Link do tego kursu znajdziecie na dole. Natomiast jakie elementy znajdują się w tym szkoleniu?
- przede wszystkim są best practices, które są skierowane do osób indywidualnych, do pracowników pracujących w domu
- drugim elementem to są strategie komunikacyjne, związane właśnie z pracą w zespołach rozproszonych, zespołach zdalnych
- trzeci element to są narzędzia i zasoby niezbędne do wspierania zdalnej pracy
- czwarty punkt to są kwestie prawne, ale przypomnę są to kwestie prawne w Stanach Zjednoczonych, tak, że wcale nie muszą się mieć odzwierciedlenia w Polsce
- piątym elementem to jest profesjonalizm w pracy zdalnej
- i szóstym elementem (według mnie bardzo istotnym) to jest wpływ na organizację jako taką. Jak organizacja zmienia się pod wpływem pracy zdalnej.
Do niedawna wiedzą na temat pracy zdalnej dzieliły się firmy, które miały w swoim DNA zaszyte remote first – jak na przykład GitLab. I tam pojawiały się różnego rodzaju kursy czy materiały lub podręczniki, które firmy wykorzystywały do swojej pracy wewnętrznej.
Ja staram się dzielić wiedzą na temat pracy zdalnej i ta wiedza płynie z mojego doświadczenia. Ii wiem, że kilka osób również taką wiedzę, w taki sposób się dzieli – na przykład Zuzanna. Link znajdziecie do Zuzanny też pod filmem. I mam nadzieję, że więcej materiałów dostępnych dla wszystkich będzie dla nas dostępnych w coraz wyższym stopniu pokrywającym to, czego potrzebujemy. Bo oczywiście – pracujemy zdalnie. Mamy już rok doświadczenia, ale pracując w biurze, pracowaliśmy w biurze przez wiele lat a pracę zdalną dopiero dzisiaj się uczymy. I ta wiedza jest nam niezbędna do tego, żeby ta praca była dla nas przyjazna a dla pracodawcy była produktywna.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/1PbC7phRdYE
Link do podcastu https://pod.fo/e/c63a5
Inspiracja https://alumniu.purdueglobal.edu/course/20/remote-work
Inspiracja https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021
Inspiracja https://www.linkedin.com/in/zuzannaprzybyla/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345