Piotrek Dobra Rada, odc. 257 – powrót do pracy stacjonarnej – kto i kiedy

Badanie McKinseya pokazuje – kto i kiedy chce wracać do pracy stacjonarnej, komu będzie łatwiej pracować zdalnie. Pojawia się nawet kwestia poruszania przedmiotów siłą woli 🙂 oraz biurocentryczne podejście firmy Amazon. Szczegóły badania – w 257 odcinku Piotrka Dobrej Rady. 

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #mckinsey

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 257 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, kto będzie mógł pracować zdalnie, ko będzie musiał pracować stacjonarnie (oczywiście po skończeniu pandemii)  jak wyglądają rozkłady w badaniach, które zostały przeprowadzone na ten temat przez firmę McKinsey.

I teraz tak – zaczniemy od tego, kto mówi że trzeba będzie pracować stacjonarnie. Na przykład taka firma, jak Amazon, mówi, że ich kultura jest kulturą biuro-centryczną i że w ich DNA jest zaszyte to, że pracownicy pracują razem. I będzie prawdopodobnie wymaganie płynące z zarządu tej firmy, żeby wszyscy pracownicy wrócili do biur.

Po drugiej stronie, oczywiście są takie firmy jak na przykład Dropbox czy Twitter, które mówią, że praca zdalna z nimi pozostanie dłużej. i czasami tylko pojawiały się głosy, że być może wszyscy będą mogli pracować zdalnie, być może będzie wymagana indywidualna zgoda na pracę zdalną dla pracowników. Czasami niektóre firmy wymieniają też ograniczenie wysokości pensji, jeżeli ktoś będzie pracował zdalnie a koszty jego życia będą niższe niż w centrali, gdzie jest zlokalizowana firmą.

Natomiast w ostatnim czasie McKinsey przeprowadził badanie dotyczące tego, które działy czy które branże chciałyby pracować zdalnie. I pozwólcie, że włączę dane – tutaj jest pokazany odsetek tych działów, które pracują obecnie zdalnie (tu macie niebieskie kropeczki). Natomiast zielone kropeczki to jest to, jak te działy czy ludzie pracujący w tych działach chcieliby pracować po skończeniu pandemii.

  • I widać, że na pierwszym miejscu to oczywiście jest IT i technologia – tutaj 77% pracuje zdalnie a chciałoby pracować aż 95% osób.
  • Na ostatnim miejscu są prace ręczne i praca w fabrykach – tutaj 19% osób tylko pracuje zdalnie a chciałby pracować aż 70% ludzi pracujących przy tego typu zadaniach.
  • Średnia wychodzi 86% – czyli 86% ludzi chciałoby pracować zdalnie, po zakończeniu pandemii.

Drugą wartością, którą chciałbym wam pokazać w badaniu jest (to oczywiście dane dla rynku amerykańskiego) to jest procent czasu, który spędzamy pomimo wszystko wykonując daną czynność stacjonarne a moglibyśmy ją wykonywać zdalnie bez utraty jakości. Bez utraty tego, czego się boją najbardziej pracodawcy, czyli:

  • podnoszenie kompetencji i nauka można by było 82% czynności przenieść do modelu zdalnego bez utraty jakości
  • w środku stawki jest na przykład monitoring procesów i zużycia zasobów to 34% czynności mogłoby być wykonywane zdalnie a nadal są wykonywane stacjonarnie
  • na samym końcu – oczywiście z zerowymi wartościami – to jest przesuwanie obiektów (czyli jeszcze nie umiemy robić tego siłą woli) oraz kontrola maszyn i wyposażenia mechanicznego

I trzecią daną, którą dzisiaj chciałbym się z wami podzielić – trzeci slajdzik – to są dane mówiące o tym, jak dużo czasu (w podziale na branże, w których działa dana firma) można by było zrobić całkowicie zdalnie, bez utraty wyników, bez spadku produktywności:

  • na pierwszym miejscu są finanse i ubezpieczenia 76%
  • edukacja ma 33%
  • natomiast na ostatnim miejscu jest
    • rolnictwo
    • produkcja żywności
    • budowy czy też transport

i tam są wartości w granicach między 7 a 18%.

Czyli bardzo dużo zależy od tego, czy nasza firma w ogóle pozwala na pracę zdalną całkowicie. Poznałam kilku prezesów dużych korporacji (w bankach, ubezpieczalniach i innego tego typu dużych organizacjach w Polsce), którzy mówią, że pracę zdalną pozostawiają po ich trupie – nawet takie słowa tu padają. I to można też dostrzec w przypadku Amazona

Ale dużo też zależy od tego, w jakim dziale pracujecie i w jakiej branży działa Wasza firma. Bo oczywiście im firma bardziej technologiczna i bardziej usługowa, tym łatwiej pracować zdalnie. Natomiast można zauważyć, że zawsze co najmniej 70% osób mówi, że chciałoby pracować zdalnie po zakończeniu pandemii, przynajmniej jeden dzień w tygodniu

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/hHjLS945LUQ 

Link do podcastu https://pod.fo/e/c6ffc 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-257-powrot-do-pracy-stacjonarnej-kto-i-kiedy 

Inspiracja https://www.vox.com/recode/22387529/working-from-home-return-to-office-remote-work 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP