Piotrek Dobra Rada, odc. 258 – O ku…wa! compliance i toksyczna praca w praktyce

W tym odcinku pada słowo niecenzuralne! Więc kontent tylko dla ludzi w wieku 18+. A inspiracją do powstania 258 odcinka Piotrka Dobrej Rady o toksycznym środowisku pracy, przekleństwach i compliance była wczorajsza rozmowa z Iwona Edyta Gałecka. 

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #compliance

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 258 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat przekleństw.

Microsoft ostatnio pracuje nad nowym rozwiązaniem, które będzie potrafiło zidentyfikować zachowania czy słownictwo związane z przemocą, które będą skierowane do pracowników pracujących zdalnie. Nowy wpis, który pojawił się ostatnio na takiej roadmapie produktowej wskazuje, że pojawi się niedługo upgrade rozwiązania, które nazywa się Microsoft 365 Compliance Center, które właśnie pozwoli administratorom na szkolenie tak zwanych klasyfikatorów, które będą wykrywały zagrożenie, mobbing czy wulgaryzmy.

Te klasyfikatory będą działały w oparciu o kilka języków, takich jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, włoski, japoński i chiński. Kilka ficzerów tego oprogramowania nadal jest rozwijanych, ale prawdopodobnie to rozwiązanie pojawi się w ciągu nadchodzących kilku dni.

A dlaczego o tym mówię? Ma to wszystko związek z tak naprawdę toksycznym środowiskiem, którym czasami jest nasza praca. Ale anegdota z profesorem Miodkiem, która pojawia się od wielu lat w internecie, przytacza, że profesor Miodek powiedział że: Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze emocje wyraża proste słowo “O kurwa!”, które wyczerpuje sprawę”.  Przeklinanie najczęściej jest nieszkodliwe ale pokazuje czasami klasę człowieka. Jednak niekiedy może się przeobrazić w takie systemowe obrażanie niektórych pracowników.

Narzędzia natomiast, których obecnie używamy w trakcie pracy zdalnej, które pozwalają nam na zdalną współpracę, jak i komunikacja mailowa – to te kanały komunikacyjne poszerzają tak naprawdę wachlarz kanałów, którymi można obrazić współpracownika bez wiedzy przełożonych czy też bez obecności innych kolegów z pracy.

I ten problem pojawił się właśnie w kontekście pracy zdalnej, gdzie wypadły nam interakcje twarzą w twarz i tych bezpośredniej interakcji jest mniej a jest więcej interakcji takich bezosobowych na poziomie komunikatora.

To rozwiązanie Microsoft 365 Compliance Center ma pomagać biznesowi w zarządzaniu potrzebami compliance (dla nie mówiących językiem lengłydż) compliance jest to zgodność z obecnie obowiązującymi przepisami. Ale te nowe klasyfikatory, które są oparte o rozwiązania z nauczania maszynowego, pozwolą temu narzędziu na nadzór nad odpowiednim zachowaniem.

Klasyfikatory możemy nauczyć zawartości czyli tego contentu, który pojawia się w komunikacji, przez wskazanie setek czy tysięcy przykładów, którymi jesteśmy zainteresowani. I klasyfikator nauczy się tak naprawdę przyporządkowywać poszczególne elementy do określonych kategorii.

Jak to się będzie przejawiało w praktyce? Klasyfikatory nękania są zaprojektowane tak, żeby wykrywać zachowania przemocowe skierowane do poszczególnych osób czy poszczególnych grup społecznych, opartych o rasę, pochodzenie etniczne, wiek, orientację seksualną, płeć czy kwestię niepełnosprawności. Z kolei klasyfikatory wulgaryzmów są trochę prostsze w użyciu, ponieważ wykrywają przekleństwa i język przemocowy.

Ale Microsoft podkreśla, że nowe filtry nie powinny zastępować całkowicie innych działań w firmach, które zmierzają do eliminowania tego typu zachowań

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/q9SSgnfgzHg 

Link do podcastu https://pod.fo/e/c7324 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-258-o-kuwa-compliance-i-toksyczna-praca-w-praktyce 

Inspiracja http://autentyki.pl/1260

Inspiracja https://www.techradar.com/news/microsoft-wants-to-rein-in-your-potty-mouth-with-new-profanity-filter 

Inspiracja https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/compliance/classifier-learn-about?view=o365-worldwide&ranMID=46107&ranEAID=kXQk6*ivFEQ&ranSiteID=kXQk6.ivFEQ-WTLuT1M3vdVylW40OFAYSw&epi=kXQk6.ivFEQ-WTLuT1M3vdVylW40OFAYSw&irgwc=1&clickid=_qx0mpttw3wkfqgznkk0sohz3wu2xu23nhthpa0nh00&OCID=AID2000143_AFF_1243925_3327_kXQk6.ivFEQ-WTLuT1M3vdVylW40OFAYSw_190407&WT.mc_id=AID2000143_AFF_1243925_3327_kXQk6.ivFEQ-WTLuT1M3vdVylW40OFAYSw_190407&OWTGT=AFF_1243925 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP