Piotrek Dobra Rada, odc. 302 – 10 kroków udanego wdrożenia kultury organizacyjnej w zdalnej firmie

W dzisiejszym, 302 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, wracam do tematu udanego wdrożenia kultury organizacyjnej w firmie, która działa wyłącznie zdalnie. Całość opieram na swoich własnych doświadczeniach jak i na materiałach The Remote Company. Zaczynam od WHY, idę przez zaufanie do pracowników, komunikację, testy 16personalities a kończę na pochwałach dla pracowników. Więcej do poczytania, posłuchania czy obejrzenia w linkach poniżej

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #top10 #kulturaorganizacyjna

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 302 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o 10 krokach, dzięki którym będziecie mogli zbudować silną kulturę organizacyjną w ramach swojego zdalnego zespołu.

Przede wszystkim, po pierwsze bądźcie bardzo przekonywujący i bardzo jasno komunikujcie jakie są wartości firmy. Jeżeli jesteś wspólnikiem bądź prezesem w firmie, to ty wiesz, dlaczego ten biznes prowadzisz – zaczynając od WHY? Ale czy wie to również także twój zespół? Bo jest tak, że ludzie przychodzą do pracy i niekoniecznie wiedzą, dlaczego ta firma funkcjonuje. Odpowiedz sobie na przykład na pytania – co to znaczy odnieść sukces w tej firmie? Jakie nastawienie należy w tej firmie mieć? Jak można obsługiwać klientów? Zastanów się najpierw ty, wypisz punkty u siebie a później przekaż te punkty pracownikom.

Po drugie – jeżeli decydujesz się na to, że firma pracuje zdalnie, to po prostu niech działa zdalnie cała firma. Jeżeli pozwalasz tylko niektórym ludziom, w niektóre dni miesiąca pracować zdalnie, a przez resztę miesiąca pracujesz stacjonarnie, to jednak lepiej żeby cała firma pracowałem zdalnie, bo nie musisz utrzymywać, nie musisz supportować dwóch równoległych procesów (na przykład związanych z podpisywaniem listy obecności). Także warto budować kulturę organizacyjną (jeśli jest zdalna) to ta kultura organizacyjna powinna być w całej firmie i cała firma również powinna pracować zdalnie.

Po trzecie miej bardzo jasny i bardzo przejrzysty proces onboardingu, również zrealizowany zdalnie. Ponieważ jeżeli przychodzisz do pracy stacjonarnej, no to wiadomo, że przychodzisz do biura i dalej już to proces się dzieje, bo ktoś się tobą opiekuje. Natomiast jeżeli proces jest całkowicie zdalny, to tego biura nie ma i nowy pracownik siada przed laptopem i niekoniecznie wie, co powinien robić, czym się powinien zająć. Wprowadź tego pracownika do pracy. Przedstaw go swoim innym współpracownikom. Przedstaw go jego kolegom. Niech podzieli się na Slacku jakimiś trzema rzeczami na swój temat, tak żeby można było zacząć tą pracę w miarę płynnie.

Po czwarte – ufaj swojemu zespołowi, bo jeżeli nie będziesz ufał swoim pracownikom, to zajmiesz się mikrozarządzaniem a takie mikrozarządzanie jest zabójstwem dla firmy pracującej zdalnie.

Po piąte – bądź przejrzysty. Czyli ta komunikacja, która płynie od ciebie do pracowników i od pracowników do Ciebie, powinna być jasna. Każdy powinien umieć znaleźć odpowiedź na swoje pytanie i każdy powinien nie móc się nie bać się zadać pytania – na przykład Tobie, jako swojemu przełożonemu.

Po szóste – podnieś zaangażowanie tak, żeby ten zespół komunikował się sam z siebie. Bo jeżeli ludzie będą bali się pytać i będą bali się odpowiadać na otrzymane pytania to może spowodować że ta kultura zdalna nie uda się jej wdrożyć. Może być na przykład tak, że na przykład zróbcie sobie testy 16 personalities, żeby zobaczyć kto ma jaką osobowość. Albo na przykład test kolorów Hartmana – to są testy, które są darmowe. Tak, że ludzie powinni zobaczyć, jak powinni ze sobą się komunikować i zachęcaj ich do tej otwartej komunikacji.

Po siódme – wdroż narzędzia, które spowodują że produktywność wzrośnie. Oczywiście mówimy o Slacku czy o innych narzędziach pozwalających na komunikację zarówno synchroniczna jak i asynchroniczną, zarówno do rzeczy prywatnych jak i do rzeczy zawodowych. Wdróż na przykład Asanę do zarządzania projektami czy jakiekolwiek inne narzędzia które uznasz za stosowne.

Po ósme – pozwól żeby zespół przeszedł team buildingu i żeby ten proces team buildingu uwzględnia właśnie to, że zespoły pracują zdalnie. No bo co się zdarzy, jeżeli ludzie będą pracowali w różnych miastach? Jeżeli ludzie będą pracowali w różnych strefach czasowych? Niektórzy mają dzieci a inni będą mogli w całości poświęcić dzień pracy na pracę. Tak, że spowoduj, że ludzie będą ze sobą bliżej i że będą się lepiej znali.

Jako dziewiąty punkt – nagradzaj ludzi. Nawet prosta pochwała, udzielenie pochwały publicznie, spowoduje, że ludzie poczują się lepiej. Bo to są rzeczy, których brakuje właśnie w takiej komunikacji zdalnej.

Jako dziesiąty, ostatni punkt – to nagradzać swojej pracowników jakimiś benefitami wynikającymi z tego, że na przykład nie ponosisz kosztów związanych z wynajmem biura. Czyli na przykład możesz przesłać mi jakiś budżet na urządzenie swojego biura w swoim mieszkaniu czy na przykład udzielić im dodatkowych dni wolnych, żeby poszli na jakieś szkolenie, które ich interesuje. Ta decyzja również należy do ciebie.

To było 10 sposobów na to, żeby zbudować trwałą i stabilną kulturę w organizacji zdalnej 

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/4IrLmYTtDqc 

Link do podcastu https://pod.fo/e/e4798 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-302-10-krokow-udanego-wdrozenia-kultury-organizacyjnej-w-zdalnej-firmie 

Inspiracja https://www.remotecompany.com/blog/building-remote-work-culture 

Inspiracja https://www.16personalities.com/pl/typy-osobowosci 

Inspiracja https://testhartmana.pl/ 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP