Piotrek Dobra Rada, odc. 29. badanie o pracy zdalnej

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 29 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak nasze społeczeństwo zaopatruje się właśnie na pracę zdalną.

Przed długą majówką zadaliśmy pytanie 1000 Polakom (wspólnie z firmą SW Research*), jak chcieliby pracować: zdalnie czy stacjonarnie. I te odpowiedzi, które uzyskaliśmy, są (przynajmniej dla mnie) bardzo zastanawiające.

Ponieważ około 30-33%, najczęściej mniej niż 1/3 ludzi, chciałabym w przyszłości pracować wyłącznie zdalnie. Natomiast 40-45%, a w przypadku kobiet 50%, nie chciałoby pracować zdalnie – chcieliby pracować stacjonarnie, chcieliby wrócić do pracy.

To zastanawiające po dwóch miesiącach pandemii i przymusowej pracy zdalnej dla bardzo wielu pracowników – odsetek osób, które nie mają zdania, czyli takich, którzy nie wiedzą, czy chcieliby pracować zdalnie czy którzy chcieliby pracować stacjonarne; to ten odsetek jest w granicach między 20 a 30%.

Najwięcej przekonanych do pracy stacjonarnej jest kobiet – ponad połowa z nich mówi, że chciałaby wrócić do pracy stacjonarnej. 

Nie ma znaczenia płeć. Nie ma znaczenia poziom wykształcenia, rodzaj wykonywanej pracy (czy to jest praca na etat czy własna działalność gospodarcza) jak również poziom uzyskiwanych dochodów. W każdej z tych grup proporcje są bardzo podobne, to znaczy:

  • 1/3 Polaków mówi chcę pracować wyłącznie zdalnie
  • 20% mówi: chciałbym / chciałabym pracować zdalnie i stacjonarnie. A tak naprawdę nie mam zdania.
  • natomiast około 40%-50% mówi, że chcieliby wrócić do pracy wyłącznie stacjonarnej

Czy tak się stanie, zobaczymy już niedługo. Dziękuję serdecznie. Do zobaczenia jutro. Na razie 

  • Badanie omnibusowe, SW Research, 24.04.2020, próba 699 osób, treść pytania: Czy jesteś za wdrożeniem pracy zdalnej na stałe u Ciebie w pracy?