Piotrek Dobra Rada, odc. 36. Podsumowanie po 2 miesiącach

Dzisiejszy, 36. odcinek Piotrka Dobrej Rady to podsumowanie mijających 2 miesięcy przymusowej pracy zdalnej. Podsumowanie obejmuje 3 obszary:

  • Firma
  • Ludzie
  • Narzędzia i organizacje.

Całość można optymistycznie podsumować – daliśmy radę ?, ale warto popracować nad wdrożeniem pracy zdalnej na stałe w naszych firmach.

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w 36 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj chciałbym w kilku słowach podsumować to, co wydarzyło się przez ostatnie 2 miesiące. Chciałbym podsumować to w trzech obszarach:

  • firma,
  • człowiek,
  • oraz narzędzia i procesy.

Zacznijmy od firmy. Jeden z operatorów telekomunikacyjnych w Polsce udowodnił, że można wysłać całą firmę na pracę zdalną. Jak mówią plotki, głosy dochodzące z rynku, w ciągu tygodnia zapewnił sprzęt i dostęp do wszystkich niezbędnych systemów i kazał ludziom po prostu pracować z domu. Kilkutysięcznej organizacji zajęło to tydzień. Tak że można pracować zdalnie i firmy udowodniły, że dają sobie z tym radę. Po prostu wydały takie polecenie i to polecenie zostało zrealizowane.

Natomiast praca zdalna z poziomu organizacji, z poziomu firmy, nie jest jeszcze do końca traktowana jako praca równorzędna do pracy stacjonarnej. Nad tym będzie jeszcze kilka zdań na koniec tego odcinka.

Drugim elementem są ludzie. Ludzie troszkę ciężej przeżyli niż organizacje to, co się dzieje na rynku. Ponieważ poza tym takim standardowymi problemami “nie mogę pracować z biura, muszę pracować z domu”, pojawiają się kwestie psychiczne – czyli odporności nas wszystkich, związanej z tym, że widzimy, co się dzieje ze zdrowiem naszych bliskich lub słuchamy wiadomości, gdzie opowiadają o pandemii koronawirusa i te dane nie są ciekawe. 

Natomiast radzimy sobie w pracy. Jednak – tak jak przeczytałem w jednym z artykułów na internecie -istnieje przeczucie, że ludzie jeszcze jadą siłą rozpędu i w momencie, gdy nastąpi zmęczenie materiału, być może ludzie zaczną reagować bardziej nerwowo na to, co się dzieje. I to jest największy problem według mnie, że trzeba umieć zachować balans między pracą, wypoczynkiem i relacjami rodzinnymi w tym trudnym okresie. Pamiętajcie, że koronawirus to nie jest tylko kryzys dla pracowników. Ale to jest kryzys dla wszystkich ludzi, także tych mieszkających z nimi.

Trzecim elementem, który chciałbym podsumować są procesy bądź narzędzia. Wydaje mi się, że jednym z największych wygranych tej sytuacji jest platforma Zoom do komunikacji konferencyjnej. Właściwie wszyscy nagle nauczyli się korzystać z Zooma i idzie to dosyć sprawnie. Także dodatkowo pracownicy nauczyli się korzystać z dostępnych dla nich narzędzi i to też jest duży sukces.

Natomiast teraz i to jest ta rzecz, która wiąże procesy, ludzi i organizację warto, żeby firmy pomyślały o tym, jak przygotować się do tego że praca zdalna będzie z nami już na stałe. Jak przygotować się do tego, żeby pracownicy mieli komfort pracy, mieli dostępne wszystkie narzędzia i co najważniejsze mieli przygotowane nowe procesy, nowe procedury i byli z nich przeszkoleni, właśnie w zakresie pracy zdalnej.

Także trzymajcie się. Miejmy nadzieję, że ta pandemia kiedyś się skończy. Dzięki serdeczne. Do usłyszenia i zobaczenia jutro. Na razie!

Link do odcinka na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=SfIRdv-P1d4

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl

Soundcloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Tunein

https://tunein.com/podcasts/Business–Economics-Podcasts/Piotrek-Dobra-Rada-p1324693/

Spotify

Stitcher

https://www.stitcher.com/podcast/piotrek-dobra-rada?refid=stpr