Dzisiejszy, 38. odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest zachowaniu work life balance, długim godzinom pracy zdalnej (w porównaniu do czasów przed koronawirusem) oraz rutynom i nawykom, dzięki którym osobiście oddzielam czas prywatny od czasu zawodowego.
Inspiracją dla tego odcinka były dwie rzeczy:
- artykuł mojego przyjaciela jeszcze z czasów studenckich – Krzyśka Harazińskiego z firmy Optima Europe – na LinkedInie o tym, jakie są jego przemyślenia odnośnie lockdownu
- badanie, które wśród pracowników korpo realizuje mój przyjaciel Rafał Ferber – właśnie na temat czasu pracy w trakcie lockdownu / pandemii / pracy zdalnej w trybie awaryjnym (wyniki badania chyba za kilka dni)
Cześć. nazywam się Piotrek Konopka i witam was 38 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat work life balance i higieny pracy oraz oddzielenia pracy zdalnej w domu od życia prywatnego.
Krzysiek Haraziński, mój przyjaciel jeszcze z czasów studenckich, obecnie prowadzący firmę Optima, czyli takich butik headhunterski w Wielkiej Brytanii, wczoraj popełnił artykuł na Linkedinie, w którym wymienił 10 elementów, które są dla niego ważne w trakcie tego lockdownu. Jednym z tych elementów jest wdrożenie codziennych rutyn związanych z ćwiczeniami fizycznymi.
Rozmawiam z wieloma pracownikami banków i ubezpieczalni – zarówno są to menedżerowie średniego szczebla, jak i członkowie zarządu. I wszyscy z nich mówią, że pracują dużo dłużej niż pracowali przed koronawirusem. To znaczy zdarza im się (bardzo często, właściwie codziennie) pracować nawet od 8:00 do 20:00, do 21:00.
Rafał Ferber, mój przyjaciel prowadzący agencję Runaways, #zdalnyrafał, robi właśnie badanie, którego wyniki pewnie będą za dwa tygodnie, gdzie powie, czy pracownicy pracują dłużej obecnie niż przed koronawirusem i z jakiego powodu ta praca się wydłużyła.
Ja chciałbym powiedzieć o kilku swoich rzeczach, które wdrożyłem w swoim życiu, tak, żeby zachować czystość umysłu, żeby zachować work life balance i oddzielić pracę zawodową od życia prywatnego.
Przede wszystkim, jak wstaję do pracy, to po prostu wstaję do pracy. Przygotowuję się dokładnie tak samo. To znaczy golę, zakładam uprasowaną koszulę, zakładam krawat. Jak to się mówi (dodatkowo mrugnąć okiem) – tak, mam spodnie i mam założone buty, ponieważ idę do pracy. I to rozdzielenie ubiorem czasu wolnego od pracy jest dla mnie bardzo ważne. Bo w momencie, gdy na zakończenie dnia, zdejmuję ten krawat, zdejmuję koszulę, wiem, że mam czas wolny
Innym elementem jest harmonogramowanie swojego dnia pracy. Sam ze sobą się umówiłem, że zaczynam pracę o 9:00 i kończę pracę o 17:00. To znaczy oczywiście dopuszczam wyjątki. Natomiast regularnie od 9:00 do 17:00 to jest mój czas pracy.
Nie stosuję dzielonego czasu pracy. To znaczy, to nie jest tak, że pracuję na przykład 4 godziny; 3 godziny przerwy; i 4 godziny w drugiej części dnia. Natomiast stosuję 5-minutowe przerwy, co jakieś 25-30 minut. Tak zwana technika pomidora.
Dodatkowo wdrożyłem – czy powróciłem do swojej rutyny. Dzisiaj to będzie dzień 9 z 66 dni budowania nawyku regularnej aktywności fizycznej. To znaczy o 17:00, jak kończę pracę, wsiadam na rower i przez godzinę albo dłużej jeżdżę na rowerze. To pozwala mi bardzo mocno, bardzo zdecydowanie, oddzielić pracę zdalną, którą wykonuje stacjonarnie w domu, od czasu wolnego. A ten czas wolny, też teraz przy dzisiejszych obostrzeniach, nadal w większości spędzony jest w domu.
Zastanówcie się, jakie rutyny, jakie schematy, wdrożyć się w swoim życiu, żeby zachować właśnie ten work-life-balance i żeby w tym domu się dobrze pracowało
Dziękuję serdecznie. Do usłyszenia i zobaczenia jutro. Na razie
Link do odcinka na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=eM4h0-Daync
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Artykuł Krzyśka Harazińskiego https://www.linkedin.com/pulse/my-10-lockdown-highlights-krzysztof-harazi%25C5%2584ski/?trackingId=Fs03n5xFR0%2BZzbRl9OcR2Q%3D%3D
Krzysztof Haraziński Linkedin https://www.linkedin.com/in/kris-optima/
Optima Europe https://www.linkedin.com/company/optima-europe/ (Butikowa firma headhunterska – strategiczne role biznesowe – MarTech, SaaS & Tech w regionie EMEA)
Rafał Ferber LinkedIn https://www.linkedin.com/in/rafalferber/
Runaways Social Media & More https://runaways.pl/
Soundcloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345
Tunein
https://tunein.com/podcasts/Business–Economics-Podcasts/Piotrek-Dobra-Rada-p1324693/
Spotify
Stitcher
https://www.stitcher.com/podcast/piotrek-dobra-rada?refid=stpr