Piotrek Dobra Rada, odc. 40 słabość naszą siłą

Dzisiejszy, 40 odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest naszym słabościom i temu, w jaki sposób wykorzystać je do poradzenia sobie z koronawirusem. Inspiracją dla tego materiału było szkolenie poprowadzone przeze mnie dla grupy pracowników jednej z największych firm w kraju. Opowiedzieli o swoich bólach związanych właśnie z pracą zdalną 

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 40 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o słabościach i o tym, że nie jesteście sami w czasach tego kryzysu.

W tym tygodniu prowadziłem szkolenie dla jednej z największych firm w Polsce. Na sali szkoleniowej, na Zoomie, było kilkanaście osób. I jednym z ćwiczeń, które mieli wykonać, było opisanie z jednej strony swojego idealnego dnia pracy zdalnej. I to ćwiczenie zostało wykonane. Z drugiej strony te kilkanaście osób miało napisać, co im przeszkadza w dzisiejszej sytuacji, w trakcie pracy zdalnej, z domu, tak jak ona wygląda.

Pojawiło się kilkanaście właściwie określeń, bo każda z tych osób miała wymienić 6 elementów, które jej przeszkadzają w pracy. I na pierwszy plan wysunęły się dwie rzeczy.

Pierwsza to jest taka, że jest permanentny brak czasu, ponieważ pracują za dużo. Pracują po kilka-kilkanaście godzin dziennie. Na pewno więcej niż pracowali w biurze, przed czasem koronawirusa. Tak, że na pierwszym miejscu bardzo mocno ukazał się brak czasu i zbyt długie godziny pracy.

Na drugim miejscu najczęściej to były przeszkadzajki. Tymi przeszkadzajkami można określić zarówno rodzinę, dzieci, psa, jak i kwestie techniczne. O kwestiach technicznych wczoraj wspominał na swoim lajwie Rafał Ferber, który z Victorią Iwanowską mieli jakieś problemy techniczne. Jak ja byłem zaproszony do Wojtka Plony, również miałem problemy techniczne w trakcie tego lajwa. Tak, że te przeszkadzajki również są istotne w pracy zdalnej, ponieważ one nas rozpraszają i wybijają z rytmu.

Natomiast wniosek, jaki płynął z tego ćwiczenia, był taki, że nie jesteśmy sami, nie jesteśmy wyjątkowi. Każdy z nas, który dzisiaj pracuje z domu, jest dokładnie w takiej samej sytuacji jak cała reszta jego koleżanek i kolegów, ponieważ po raz pierwszy znaleźliśmy się w sytuacji pandemii, gdzie zostaliśmy dosyć drastycznie i natychmiastowo przeniesieni do pracy w domu.

Wszyscy z nas, a właściwie większość z nas zderza się z tym samym problemem: to znaczy z nieumiejętnością zorganizowania sobie czasu, z problemami psychicznymi czy psychologicznymi wynikającymi z tego, że nie umiemy odnaleźć się w tej sytuacji.

Jeżeli będziemy umieli się przyznać asertywnie i dosyć empatycznie do tego, że przeszkadza nam to, co dzieje się dzisiaj i jeżeli wspólnie w firmach zastanowicie się, jak temu zaradzić, to mam nadzieję że będzie pracowało wam się zdalnie dużo lepiej niż do tej pory myśleliście o tym, że lepiej to się będzie pracowało w pracy stacjonarnej.

Tak, że przyznając się do własnej słabości, wcale to nie jest tak, że poddajemy się tej całej sytuacji. Tak, że zastanówcie się, jak można zmienić swoją pracę zdalną na lepszą przyznając się do swoich własnych słabości.

A dzisiaj dziękuję. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie.

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Wojciech Plona LinkedIn https://www.linkedin.com/in/wplona/ 

Plona Consulting https://plonaconsulting.pl/ 

Rafał Ferber LinkedIn https://www.linkedin.com/in/rafalferber/ 

Runaways https://runaways.pl 

Victoria Iwanowska LinkedIn https://www.linkedin.com/in/victoria-iwanowska/ 

Zdziećmi.pl https://zdziecmi.pl 

Agencja [vi:] https://www.agencjavi.pl/vi

Soundcloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Tunein

https://tunein.com/podcasts/Business–Economics-Podcasts/Piotrek-Dobra-Rada-p1324693/

Spotify

Stitcher

https://www.stitcher.com/podcast/piotrek-dobra-rada?refid=stpr