Dzisiaj krótkie podsumowanie tematu stanowiska Head of Remote Work. Kto był pierwszy (Darren Murph), jakie duże korpo pierwsze rozpisało rekrutację na to stanowisko (Facebook) i jakie powinny być działania takiej osoby (cel, strategia, analiza i wdrożenie…). czy w polsce pojawiają się takie osoby? Dajcie znać w komentarzach
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #headofremote
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 122 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj podsumuję to, czego mogliśmy się dowiedzieć na temat stanowiska Head of Remote Work.
Pierwszym człowiekiem, który ma stanowisko Head of Remote Work jest Darren Murph z firmy Gitlab, który pełni to stanowisko od wakacji 2019 roku. Darren odpowiada między innymi za logistykę pracowników, za komunikację między nimi, za coachowanie – tak, żeby te procesy przebiegały sprawnie.
Natomiast tak naprawdę erę stanowisk związanych z zarządzaniem procesami w pracy zdalnej można mierzyć od chwili, gdy Facebook opublikował ogłoszenie rekrutacyjne, że poszukuje osoby na stanowisko Director, Remote Work, celem przeprowadzenia Facebooka, jako całej organizacji, z pracy stacjonarnej do pracy zdalnej. Ta osoba będzie miała za zadanie z jednej strony stworzyć cały zespół, jak i później w ciągu następnych kilku lat przeprowadzić 48000 pracowników całej firmy tak, żeby wszyscy nigdy nie do tęsknili już do pracy stacjonarnej.
Co taka osoba, która pełni stanowisko Head of Remote Work, co taka osoba powinna robić? Przede wszystkim powinna ocenić stan istniejący dzisiaj. Powinna równocześnie mieć odpowiednią pozycję, żeby ustalić cel długofalowy, czyli jak nasza organizacja pracująca zdalnie powinna wyglądać na przykład za 2-3-5, może za 10 lat. I powinna opracować harmonogram przejścia z etapu dzisiaj do etapu na przykład za lat 10.
Należy przeanalizować wszystkie stanowiska pracy z punktu widzenia job description, tak, żeby zastanowić się, czy dane zadanie może być wykonywane w stu procentach zdalnie. Należy przeanalizować wszystkie procesy, które istnieją w firmie, od najprostszych typu podpisanie listy obecności, po te, które są na przykład, najbardziej masowe: wystawianie faktur, kontakty z klientami czy na przykład rekrutacja, podpisywanie umów bądź rozwiązywanie umów z pracownikami.
W momencie, gdy Head of Remote Work będzie na odpowiednim poziomie umocowany, czyli na przykład będzie członkiem zarządu, któremu będą podlegały różne departamenty, to wtedy taki proces ma szansę dużą na realizację. W innym wypadku będzie to proces, który będzie trwał miesiącami, a być może nie przyniesie pożądanych rezultatów.
Tak, że:
- odpowiednie umocowanie
- przeanalizowanie stanu dzisiejszego
- ustalenie celu
- strategii dojścia do tego celu,
- harmonogram i rozpisanie odpowiedniej ścieżki
- a na samym końcu wdrożenie, coachowanie i komunikacja tego programu na co dzień, tak, żeby ludzie nauczyli się na nowo pracować, właśnie w modelu zdalnym a nie stacjonarnym
Być może te stanowiska pojawią się w polskich firmach. Na razie nie słyszałem o tym, żeby takie stanowiska się tworzyły. Wiem, że pojawiają się zewnętrzni konsultanci w niektórych firmach, którzy punktowo podpowiadają, jak należy firmę przekształcić w modelu stacjonarnego do modelu zdalnego. Są to jednak działania ad-hocowe, które wprowadzają czy porządkują pracę zdalną, ale w trybie awaryjnym – czyli to, co mamy dzisiaj na podstawie ustnego polecenia, co wywodzi się z tarczy antykryzysowej czy jej kolejnej wersji. Natomiast nie ma jeszcze stanowisk w pełni odpowiedzialnych za stworzenie i zarządzanie pracą zdalną. Przynajmniej ja o takich nie słyszałem. Dajcie znać – być może u was w firmach takie osoby i takie stanowiska się u Was pojawiają. Będzie fajnie, jak tą wiedzą się podzielicie.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Nhg0YpcERRg
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Link do podcastu https://pod.fo/e/9c10f
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345