Piotrek Dobra Rada, odc. 124 – kompendium wiedzy pracownika zdalnego, cz. I

Kilka dni temu rozmawiałem z koleżanką, która mówiła, że pracuje stacjonarnie, jej urząd w ogóle nie rozpatruje możliwości pracy zdalnej a i ona obawia się tego, czy mogłaby pracować z domu. Postanowiłem, dla takich osób i w ogóle wszystkich zaczynających przygodę z pracą zdalną, zrobić kompendium na temat tego, co trzeba sprawdzić i co warto zrobić, aby nam się dobrze pracowało zdalnie. Mówię o Bieszczadach i Malediwach, o postawie szefów lub o wirtualizacji procesów, jak i o pracy w chmurze. Jako aktor drugoplanowy przewija się Tomek Rudnik i jego Akademia Rekrutacji. udało się też wspomnieć o technologii 5G i depopulacji 😉

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #kompendium

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 124 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jakie reguły powinny przyświecać każdemu pracownikowi rozpoczynającemu przygodę z pracą zdalną.

Inspiracją do powstania tego odcinka była moja wczorajsza rozmowa z koleżanką na temat tego, że pracując w urzędzie, ona właściwie cały czas pracuje stacjonarnie. Oczywiście pojawiają się pomysły tego, że mogliby pracować zdalnie. Jednak urząd w ogóle nie jest gotowy do tego, żeby rozpocząć pracę zdalną i ona, jako pracownik tego urzędu, też raczej nie czuje się pewna, co do tego, czy jej pracę dałoby w ogóle radę przenieść do rzeczywistości wirtualnej.

Dlatego równocześnie natknąłem się też na jeden artykuł na portalu medium.com, który opisywał właśnie takie założenia i postanowiłem zrobić taką kompilację tych przykazań, które warto przestrzegać i tych zasad, które warto wdrożyć oraz sprawdzenia warunków brzegowych, czy nasza praca w ogóle nadaje się do pracy zdalnej. Więc zaczynajmy!

  1. Przede wszystkim warto sprawdzić czy nasza praca może zostać przeniesiona do świata zdalnego. Jak to sprawdzić? Jeżeli twoim podstawowym zadaniem jest praca przy komputerze i ten komputer korzysta z internetu, a ty pracujesz równocześnie, czy także przy użyciu telefonu, to tak – twoja praca może być wykonana całkowicie w modelu zdalnym. A to, czy będziesz siedział lub siedziała w biurze, w swoim domu czy w Bieszczadach lub na Malediwach – to już jest tak naprawdę twoja decyzja i trochę decyzja twoich zwierzchników. A otoczka techniczna to jest tylko narzędzie, które powinno być odpowiednio zastosowane przez departament IT.
  2. Nie tylko firmy technologiczne mogą pracować zdalnie. właściwie wszyscy mogą pracować zdalnie – czy to będzie bank, czy to będzie operator telekomunikacyjny, firma księgowa czy pośrednictwo finansowe lub doradztwo w zakresie HR – właściwie każda firma może być przeniesiona zdalnie. Patrz punkt pierwszy – pracujesz przy komputerze przez internet – możesz to równie dobrze robić z domu.
  3. Jeżeli pracujesz z domu – i to jest punkt trzeci – możesz zacząć się zastanawiać, na przykład, nad zmianą pracy i znalezieniem pracy w innym miejscu niż dotychczas. Bo lokalizacja już nie ogranicza tego twojego miejsca dojazdu. I to nie musi być tak, że jeżeli mieszkasz w Warszawie a chcesz pracować w Gdańsku, to musisz dojeżdżać do Gdańska lub się przeprowadzić. Nie. Dzisiejsza rzeczywistość pozwala na zrealizowanie swoich marzeń o pracy tak naprawdę w dowolnym miejscu i z dowolnego miejsca. A jeżeli nie wiesz jak tą pracę zmienić – porozmawiaj z Tomkiem Rudnikiem z Akademii Rekrutacji. To Tomek pomaga ludziom znajdować nową pracę
  4. Warto – to jest punkt czwarty – warto się zastanowić nad tym,. czy twój pracodawca w ogóle jest fanem telepracy. Znam przykład kilku dużych, właściwie bardzo dużych korporacji – zarówno polskich jak i zagranicznych – gdzie prezesi mówią, że praca zdalna okej – została wdrożona pod przymusem z powodu pandemii, ale jak tylko pandemia się zakończy, to wszyscy pracownicy będą mieli obowiązek wrócić do biura. To wszystko, czy ta postawa zależy od tego, jak pracodawca postrzega swoich pracowników. Jaka kultura organizacyjna jest wdrożona w firmie? Jeżeli w firmie jest taki model zarządczy bardzo w stylu macho, jeżeli pracownicy nie mają autonomii i jeżeli pracodawca nie obdarza ich zaufaniem, to może się okazać, że pracodawca w długim horyzoncie czasu nie jest w ogóle nastawiony na telepracę. I to może być przeszkoda lub przyczyna tego, że ta telepraca w twojej akurat firmie nie działa tak, jak powinna. 
  5. praca w modelu awaryjnym – to jest punkt numer 5 – a praca w modelu zdalnym całkowicie – różni się tym, że praca w modelu awaryjnym to pracujesz stąd, skąd musisz i może nawet musisz ze swojego domu, ale praca w modelu zdalnym to jest tam, skąd chcesz. Dodatkowo nie należy mylić tego, że praca zdalna jest pracą w domu. Bo to czy będziesz pracował lub będziesz pracowała z domu czy przykładowych Bieszczadów, to jest twoja decyzja. Może być równocześnie tak, że twoja osobowość nomady spowoduje że będziesz przemieszczał czy przemieszczała się regularnie między miastami. I w jednym tygodniu będziesz w Rzeszowie, w drugim we Wrocławiu, w trzecim w Katowicach i z każdego z tych miejsc będziesz pracować dla swojego pracodawcy. Równocześnie może być też tak, że lokalizacja będzie ulegała zmianie codziennie, ponieważ niektóre zawody, jak to się mówi: “mobilem jest się całe życie” – niektóre zawody od dłuższego czasu pracują zdalnie, tylko nigdy o tym nie mówiły, na przykład przedstawiciele handlowi. Tak, że nie należy mylić pracy z domu z pracą zdalną. Bo ta praca z domu wcale nie musi być pracą z domu, może być z dowolnego miejsca na świecie.
  6. Jeżeli mówimy o pracy przez internet i komputer, to należy mieć na uwadze to, że twoim sprzymierzeńcem stała się chmura. i w ogóle środowisko pracy w chmurze, czyli aplikacje, które są dostępne przez telefon komórkowy, aplikacje, które są dostępne przez internet. To to wszystko, te wszystkie dane są zlokalizowane w tak zwanej chmurze. I wcale nie musi być fizycznego serwera, na przykład u ciebie w firmie na miejscu, do którego będziesz się wpinał czy wpinała bezpośrednio kablem przez Intranet. Nie – to jeżeli mamy pracę zdalną, to twoim sprzymierzeńcem jest praca zdalna i praca w chmurze.
  7. Ta chmura wirtualizuje twoje środowisko pracy. To znaczy, może być nawet też tak, że w momencie, gdy zalogujesz się do tej chmury, to zobaczysz twoje ulubione aplikacje, swój ulubiony pulpit. To wszystko zależy od ustawień konkretnego narzędzia. Natomiast praca w chmurze pozwala uzyskiwać dostęp do tych informacji i do tych narzędzi informatycznych, które są tobie potrzebnych w trakcie bieżącej pracy.
  8. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że poprzez rozwój technologii 4G czy teraz pojawiającej się 5G (#depopulacja) – to nie potrzebujemy już mieć stałej linii, nie potrzebujemy już mieć stałego łącza internetowego. Ponieważ te narzędzia, które mamy, te źródła transmisji, właśnie 4G / LTE / czy 5G są tak szybkie, że w zupełności i tak stabilne, że w zupełności wystarczają nam do realizowania zadań związanych z pracą i wcale nie musimy mieć stałego łącza.
  9. Jeżeli już mówimy o pracy w chmurze, no to oczywiście podstawowym narzędziem do pracy w chmurze jest email. Albo może najstarszym narzędziem do pracy w chmurze jest email, bo teraz być może są narzędzia, które są częściej i bardziej masowo wykorzystywane. Natomiast sprawdzać maile i odpowiadać na maile można już właściwie z każdego miejsca, przy użyciu wszystkich narzędzi, które są dostępne jako aplikacje na Androida, iOSa czy na stacjonarne komputery i można korzystać z tych rozwiązań w dowolnym miejscu. Tak, że nie potrzebujemy mieć dostępu do fizycznego komputera, żeby móc sprawdzić maila w naszej firmie
  10. Jeżeli mówimy o pracy i miejscach wymiany myśli i wymiany idei, to możemy pracować przy wykorzystaniu różnego rodzaju aplikacji do komunikacji, do właśnie wymiany myśli – czy to będą aplikacje whiteboardowe, czy to będą narzędzia do wideo bądź telekonferencji, takie jak Zoom czy Skype. To pozwala wam zwirtualizować, zdigitalizować i przenieść do środowiska zdalnego sale konferencyjne, wasze flipcharty, na których malowaliście przy wykorzystaniu markerów. To wszystko można mieć właśnie w wersji zdalnej
  11. Dodatkowo kolejnym narzędziem, czy kolejną ideą jest to, że właściwie z każdej aplikacji możecie korzystać – czy to na telefonie czy na komputerze. I tylko od konwencji czy od wizji waszych informatyków będzie zależało to, czy te aplikacje będą wymagały logowania się przy użyciu na przykład odcisku palców czy odcisku palca. Czy będzie wymagało podania hasła i czy będzie to proste czy trudniejsze

Tak, że to był pierwszy zestaw takich zasad, które pozwalają pracownikowi stacjonarnemu zastanowić się nad tym, czy jego praca może być wykonywana w modelu zdalnym. Jutro i pojutrze będą kolejne części tego cyklu

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w jutro. Na razie.

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Q5E-O8hQIqM 

Link do podcastu https://pod.fo/e/9cdfa 

SoundCloud

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Tomasz Rudnik Linkedin https://www.linkedin.com/in/tomaszrudnik/ 

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP