Zmiana modelu pracy, która pojawiła się rok temu przyczynia się również do zmiany sposobu wypoczywania i podróżowania. Czy można wyobrazić sobie, że rezygnujemy z dwóch urlopów w roku i kilku citybreaków? Jak zareagowały na tę zmianę hotele? Czy można prowadzić hotel w oparciu o model subskrypcyjny – czyli co wspólnego ma Netflix i hotele? Więcej w 221 odcinku Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #workation
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 221 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak zmienił się sposób podróżowania i nasz sposób życia, właśnie w odniesieniu do pracy zdalnej.
Do niedawna było tak, że pracowaliśmy przez właściwie cały rok. Jeździliśmy rad – dwa razy, czasami 3 razy w roku na dłuższy urlop. Czasami zdarzało nam się wyskoczyć na kilkudniowego City Break w trakcie jakiegoś długiego weekendu. Natomiast od momentu, gdy pojawiła się pandemia i wszyscy właściwie przeszliśmy do pracy zdalnej, nagle okazało się, że nasz sposób życia może wyglądać trochę inaczej. Standardowo siedzimy zamknięci w czterech ścianach. Lockdowny obowiązują właściwie na całym świecie. Wiele branż nie działa i wiele branży jest dotkniętych bardzo mocnymi ograniczeniami. I jedną z takich branż jest na przykład branża turystyczna i branża hotelarska. Branża turystyczna w ogóle szacuje, że standardowy model prowadzenia biznesu i poziomy dotyczące obrotu sprzed pandemii zostaną osiągnięte w granicach 2024 czy 2025 roku dopiero.
Ale hotele nadal chcą zarabiać. I hotelarze zaczęli się zastanawiać, czy na przykład nie można zrobić takiej usługi dla osób chcących zmieniać lokalizację, żeby można było na przykład mieć abonament na usługi hotelowe, i tak naprawdę za pokój w hotelu płacić trochę jak za Netflixa. To znaczy – mamy abonament i wyjeżdżamy do tego hotelu na miesiąc.
Jednym z takich hoteli, który powstał już w 2015 roku i był nacelowany na właśnie cyfrowych nomadów, jest hotel o nazwie ZOKU. Obecnie ma swoje oddziały w Amsterdamie i w Kopenhadze. I ten hotel oferuje właśnie takie pomieszczenia o wielkości 24 m. Takie lofty 24 czy 30 metrów. Pokoje kosztują od 80 EUR do 100 EUR za dobę. Ale oczywiście, jeżeli kupimy tego więcej, to te ceny będą spadały. I zachęcają oczywiście także ludzi zainteresowanych przybyciem, zachęcają na przykład możliwością takiego uprawiania coworku / wspólnej pracy na przestrzeniach wspólnych.
I bardzo dużo ludzi zaczyna się właśnie zastanawiać, żeby połączyć pracę z wypoczynkiem – czyli taką workation. I może się okazać, że w ogóle takie podróżowanie dwa – trzy razy w roku na tydzień czy dwa na urlop ulegnie zmianie. I będziemy właściwie podróżowali przez cały rok, ale będziemy spędzali czy to w Kopenhadze, czy w Tallinie, czy w Kapsztadzie – będziemy spędzali po miesiąc i będziemy z jednej strony zwiedzali wszystkie te miasta, a z drugiej strony będziemy w tych miastach pracować. I oczywiście będziemy pracowali zdalnie.
To rodzi bardzo dużo pytań związanych z prawem i podatkami, ponieważ warto się zastanowić, w jaki sposób się rozliczać z fiskusem pracując zdalnie. Ale myślę, że to jest temat na całkowicie inną dyskusję.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/hOLZs3tPJ-U
Link do podcastu https://pod.fo/e/ba6ca
inspiracja https://livezoku.com/
Inspiracja https://digiday.com/marketing/remote-work-has-kickstarted-a-hotel-subscription-living-movement/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345