Piotrek Dobra Rada, odc. 226 – postmillennialsi w pracy zdalnej

Kim są postmillennialsi? Jak sobie radzą w pracy zdalnej? I dlaczego warto obserwować tę grupę wiekową? Odpowiedzi znajdziecie w 226 odcinku Piotrka Dobrej Rady

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #postmillennialsi

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 226 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak z pracą zdalną i całą sytuacją pandemiczny radzi sobie Pokolenie Z.

Ale zacznijmy w ogóle od podsumowania, kto należy do tego Pokolenia Z. Przede wszystkim są to osoby, które są urodzone po 1995 roku, czyli mają granicach 16 – 25/26 lat. Nazywani są również czasami pokoleniem C od angielskich słów: connect – communicate – change; ewentualnie millennialsami na sterydach bądź post-millennialsami. Jakie są ich cechy? Są przede wszystkim zanurzeni w świecie internetu. Jest to tak naprawdę – to pokolenie Z – jest to pierwsze określenie cyfrowych nomadów i właśnie wkraczają w dorosłość.

Platforma Tallo – jest taka platforma, która pozwala ludziom szukać pracy – przeprowadziła ostatnio badanie wśród amerykańskich amerykańskich przedstawicieli pokolenia Z i Casey Welch (jest to szef tej platformy) powiedział, że wyniki tego badania bardzo go zdziwiły. Ponieważ, podsumowując w krótkich słowach to badanie, ci ludzie nie są gotowi całkowicie na to, żeby pracować zdalnie. Przed pandemią wydawać by się mogło, że właśnie pokolenie Z będzie tą pierwszą grupą, która będzie radziła sobie wyśmienicie w trakcie pracy wyłącznie zdalnej.

Jednak nie jest to prawda – jak możecie zobaczyć na obrazku, który wisi się obok mojej głowy – 63% z tych ludzi z pokolenia Z zaakceptowałoby pracę, która będzie miała jako pierwszą formę właśnie formę wirtualną:

  • 86% z nich mówi, że będą się czuli odpowiednio produktywni w tej pracy
  • 86% również mówi, że będzie pracowało w tej pracy wyłącznie zdalnej taką samą liczbę godzinach jak w pracy stacjonarnej
  • 72% tych osób mówi, że ma poczucie, że osiągnie taki sam sukces jak w pracy stacjonarnej
  • 2/3 mówi, że może w tej pracy zdalnej odnieść taki sam duży impakt, jak w pracy stacjonarnej
  • ale mniej niż połowa mówi, że może czuć się zagrożona tym, że kariera nie będzie postępowała tak szybko, jakby chcieli

Ale ich preferowanym trybem pracy jest praca hybrydowa:

  • 74% z tych ludzi mówi, że wybierze pracę, która będzie łączyła zarówno pracę zdalną jak i kontakt osobisty.
  • A połowa z tych ludzi mówi, że chciałaby się spotykać co najmniej raz w tygodniu ze swoimi kolegami z pracy.

Po prostu – ci ludzie mają poczucie, że chcą mieć możliwość rozmowy z drugim człowiekiem. Kochają ludzkie interakcje i nie chcą tego utracić za żadną cenę.

A dlaczego na tych ludzi warto zwrócić uwagę? Bo oni właśnie zaczynają swoje kariery zawodowe. Oni właśnie wchodzą na rynek pracy. I z nimi coraz częściej będziemy się spotykać. I na tych osobach warto się wzorować.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro! I jeszcze na sam koniec – wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dla wszystkich pań, które oglądają moje programy. Dzięki serdeczne raz jeszcze. Do jutra!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/hcoLxbeoQw4 

Link do podcastu  https://pod.fo/e/bbf4e 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-226-millennialsi-w-pracy-zdalnej 

inspiracja https://www.siliconrepublic.com/advice/gen-z-response-to-remote-working-tallo

inspiracja https://interviewme.pl/blog/pokolenie-z

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP