Praca zdalna to nie tylko pozytywy. Są też jej ciemne strony. Jedną z nich jest mikroagresja. Co to jest? Jak się objawia? I jak sobie z nią radzić? Więcej odpowiedzi w 237 odcinku Piotrka Dobrej Rady. Jeśli uważasz, że Twoja firma potrzebuje wsparcia w tym zakresie – daj znać.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #mikroagresja
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 237 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat mikroagresji.
Zacznę od takiego cytatu “Mikroagresja to stałe przypominanie, że nie należy się do tego miejsca, że jest takim mniej ważnym, że nie jest się wartym takiego samego szacunku, jak biali ludzie. Mikroagresja powoduje wyprowadzenie z równowagi.Rozprasza cię. Powoduje, że cały czas jesteś gotowy do obrony i ucieczki. Powoduje, że nie cieszysz się z pobytu w biurze. Mikroagresja normalizuje rasizm. Jest to cytat z Ijeomy Oluo z takiego materiału pod tytułem “So you want to talk about race”
Ale definicja mikroagresji to jest przede wszystkim “Codzienne słowne, pozasłowne i takie środowiskowe zniewagi, lekceważenie, obraza. Zarówno świadoma, jak i nieświadoma. Intencjonalna i nieintencjonalna. I te codzienne zachowania, one przekazują wrogość upokorzenie czy negatywne wiadomości do osób, których jedyną cechą jest przynależność do jakiejś grupy.
Ale ta mikroagresja to nie tylko rasizm. W pracy zdalnej ona także się pojawia – a nawet pojawia się coraz częściej i również bardzo nieświadomie, bo te zachowania mikroagresywne wkraczają do naszego życia, do słabszych osób i są łatwiejsze w tej chwili, kiedy ta kamerka Zooma trafia do naszych domów i trafia do naszej sfery prywatnej w trakcie wideokonferencji.
Jak w ogóle tą mikroagresję można rozpoznać na co dzień? Przede wszystkim na przykład :
- są to komentarze o fryzurze, ubiorze, wyglądzie osób, z którymi pracujemy
- są to komentarze na temat wyboru jedzenia czy napojów, które spożywały
- są to też komentarze na temat wyposażenia i wyglądu pomieszczeń,
- pojawiają się także komentarze o partnerze, partnerkach, o dzieciach, zwierzętach które widać w tle
I jak przede wszystkim chronić swoje zespoły przed zachowaniami mikroagresywnymi?
- Przede wszystkim stwórzcie etykietę właśnie dla telekonferencji. Zalecajcie neutralne tło, tak aby ludzie nie mieli możliwości zaglądania do domu pracowników. Lub, jeżeli chcecie, możecie zrobić jakąś gamifikację tła, które pracownicy będą codziennie włączać – nawet zgodnie z jakimś z ustalonym harmonogramem. Tak, żeby po prostu nie pokazywali swoich domów.
- Po drugie – przypomnijcie wszystkim o konieczności bycia wrażliwym. Jeżeli nie było dawno, to przeprowadźcie szkolenie związane właśnie z mikroagresją, związane z zachowaniami dyskryminującymi, molestowaniu czy tyranizowaniu. Dodajcie do tego kilka slajdów o pracy zdalnej i konsekwencji zachowań niewłaściwych.
- Wprowadźcie również regułę ZERO tolerancji. Wyjaśnijcie, że niepotrzebne, negatywne komentarze o wnętrzach / zachowaniach / współlokatorach kolegów z pracy są nieakceptowane. Zachęćcie pracowników do zgłaszania takich zachowań i reagujecie natychmiast.
Jeżeli jesteście pracownikami bądź prowadzicie firmę, która ma problem z takimi zachowaniami – dajcie znak. Porozmawiamy, zobaczymy, co razem wspólnie możemy zrobić
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/bL0PiwC13kQ
Link do podcastu https://pod.fo/e/bfb24
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345